Kým Američania plánujú v roku 2025 poslať na červenú planétu ľudí, ruský vesmírny program tam vyšle už v roku 2017 vycvičené opice. Ak tam teda ľudia niekedy prídu, môže sa stať, že planéta už bude plná opíc. Úlohou makakov je totiž pomôcť kolonizovať planétu. Ruskí vedci na čele s Inessou Kozlovskou už dva roky podrobujú opice intenzívnemu tréningu až tri hodiny denne. Štyri statočné makaky sa okrem riešenia mnohých matematických úloh musia učiť používať joystick aj skladať puzzle.
Ako všetci žiaci aj ony potrebujú nejakú motiváciu, aby nestratili záujem o nadobúdanie nových vedomostí. Odborníci im preto za odmenu dajú lahodnú ovocnú šťavu a ďalšie pochúťky, ktoré im majú zabezpečiť chuť do vzdelávania. Ak si experti budú stopercentne istí pripravenosťou chlpatých astronautov, je viac ako pravdepodobné, že ich vyšlú na šesťmesačnú misiu už v roku 2017. Zatiaľ ich však čaká ešte veľa práce. „Snažíme sa z nich urobiť čo najinteligentnejšie jedince, aby sme ich mohli použiť na skúmanie priestorov, ktoré sa nachádzajú mimo našej obežnej dráhy,“ povedala v rozhovore pre Daily Mail vedkyňa.
Nápad vyslať primáty do vesmíru vznikol už v osemdesiatych rokoch minulého storočia v Ústave biomedicínskych problémov. Na špeciálnych farmách si následne najväčšie ruské kapacity vybrali spomedzi desiatok opíc štyroch spomínaných hrdinov. Momentálne dúfajú, že práve títo chlpáčikovia dokážu priniesť revolučné poznatky, o ktorých zatiaľ človek nemal ani potuchy. Výskumníci z projektu im však zabudli oznámiť, že spiatočnú letenku späť na Zem pre nich pripravenú nemajú.
Planéta opíc
- Americký dobrodružný sci-fi film
- Prvý film nakrútil režisér Franklin J. Schaffner v roku 1968 podľa knižnej predlohy.
- Dej: Ľudstvo vypustilo vesmírnu loď s posádkou, ktorá pristane na Zemi v ďalekej budúcnosti. Myslí si však, že sa ocitli na úplnej inej planéte. Na novej Zemi vládnu opice a ľudia nejavia známky inteligencie.
- Film má dodnes až sedem pokračovaní. Zatiaľ posledný film s názvom Úsvit planéty opíc dorazil do kín v roku 2014.
Zvierací astronauti
Psi Cigan a Dezik
22. júla v roku 1951 Rusi vystrelili do kozmu dvoch psíkov menom Cigan a Dezik. Boli vôbec prvými cicavcami, ktoré prekročili výškovú hranicu sto kilometrov. Po jej dosiahnutí sa hneď vrátili späť. Mali to šťastie, že cestou na zem padákmi neutrpeli žiadne vážne zranenia.
Psi Belka a Strelka
19. augusta v roku 1960 boli Belka a Strelka prví havkáči, ktorí sa zo Sputnika 5 vrátili z kozmu živí a zdraví. Na misii ich sprevádzalo štyridsať myší, dva potkany, muchy, králik a tiež rastliny. Ich výlet trval len jediný deň.
Sučka Lajka
Najznámejším psom vo vesmíre bola nepochybne túlavá sučka kríženca menom Lajka. Rusi ju 3. novembra v roku 1957 vyslali do vesmíru, kde pobývala na sovietskej družici Sputnik 2. V tej dobe mala iba dva roky a vážila šesť kilogramov. Žiaľ, už zhruba päť až sedem hodín po štarte uhynula v dôsledku stresu a prehriatia organizmu.
Makak Albert
Historicky prvým primátom, ktorého 11. júna roku 1948 vyslali Američania do vesmíru, bol makak Albert. Opičku usadili do kabíny v rakete V-2. Už od začiatku štartu malo však zvieratko zdravotné komplikácie, až sa nakoniec vo výške 63 kilometrov nad zemou udusilo.