Osemnásť členov mierovej misie OSN v Južnom Sudáne po troch dňoch zadržiavania vo štvrtok prepustili na slobodu ťažko ozbrojení povstalci. V ich rukách však naďalej zostáva približne desať miestnych spolupracovníkov OSN, oznámila v noci zo štvrtka na piatok agentúra Reuters.
Politická roztržka medzi tamojším prezidentom Salvom Kiirom a jeho bývalým námestníkom Riekom Macharom vyústili koncom roka 2013 do občianskej vojny a vytvorili etnickú zlomovú líniu medzi Kiirovým ľudom Dinka a Macharovým ľudom Nuer. Konflikt si dosiaľ vyžiadal už viac než 10 000 obetí na životoch. Kiir a Machar v auguste podpísali mierovú dohodu, avšak odvtedy jeden druhého obviňujú z útokov. Z niektorých častí tejto na ropu bohatej krajiny, kde bolo hlásené veľké násilie, sa stiahli viaceré humanitárne organizácie.
Približne 13 000 mierotvorcov OSN sa stará o vyše 100 000 Juhosudánčanov v záchytných táboroch po celej krajine. Mierové misie prišli do tejto vnútrozemskej africkej krajiny po tom, ako Južný Sudán v roku 2011 vyhlásil nezávislosť.