Prezradil, čo dostalo jeho kamaráta do rúk lekárov! Známy kardiochirurg Viliam Fischer (77) sa rovnako ako celé Česko a Slovensko strachoval o život hudobnej legendy Karla Gotta (76).
Maestra, ktorého trápi srdcová arytmia, totiž v nedeľu s podozrením na infarkt odviezla jeho manželka Ivana (39) na špecializovanú kliniku IKEM v Prahe. Umelec napokon skončil na operačnej sále pre silné bolesti brucha. Fischer, ktorý intenzívne komunikoval s Gottovým osobným kardiológom Janom Pirkom, Novému Času exkluzívne porozprával, čo sa dialo za múrmi lekárskeho centra! Karel Gott je už šiesty deň pod dohľadom lekárov z pražského Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny. Spevák sa podľa informácií Nového Času už nelieči na kardiológii, kde ho v nedeľu so silnými bolesťami a s podozrením na infarkt prijímali.
„Umelec síce dlhší čas trpí arytmiou srdca, ale lekári našli zdroj jeho ťažkostí v dutine brušnej. Keďže ho museli okamžite operovať, mohlo ísť o akútny zápal slepého čreva či o prasknutý vred na dvanástniku. Nie je vylúčená ani vážnejšia diagnóza,“ povedal Novému Času dobre informovaný zdroj z Gottovho okolia. Legendárny spevák, o ktorého život sa strachovali aj fanúšikovia v Nemecku a v Rakúsku, sa po chirurgickom zákroku zotavuje na príslušnom oddelení.
„Karel sa lieči na brušnej jednotke intenzívnej starostlivosti,“ dozvedeli sme sa.
Prehovoril lekár
Po medializovaných informáciách z Česka, že mnohonásobný zlatý Slávik skončil v nemocnici s infarktom a podrobil sa operácii zúženej srdcovej chlopne, jeho manželka Ivana všetko poprela. „Manžel nikdy problémy so srdcovou chlopňou nemal, preto sa o jej operácii ani neuvažovalo. Liečil sa iba na arytmiu a na ňu pravidelne berie lieky,“ vyhlásila Gottová na sociálnej sieti s tým, že išlo o náhlu brušnú príhodu. Známy kardiochirurg Viliam Fischer, ktorý sa s Gottom priatelí, má na to logické vysvetlenie. „Karel mal bolesti. Pri brušnej príhode ide aj o záťaž na ľavú komoru srdca. Tú spôsobuje zápal, ktorý Karlovu arytmiu zvýraznil,“ tvrdí špecialista.
Fischer kroky lekárov, ktorí si Gotta určitý čas nechali na kardiologickej klinike, schvaľuje.
„Po operácii brušnej dutiny bolo múdrejšie Karlov stav sledovať na jiske, ktorá je špecializovaná na srdce. Bez čreva, žalúdka, žlčníka môžete žiť, ale bez srdca nie. Chirurg si to brucho príde vyhmatať a pozrieť do 24 hodín, srdce je dôležitejšie,“ vysvetlil Fischer, ktorý telefonoval aj kolegovi Janovi Pirkovi do Prahy. Práve tento odborník šéfuje klinike, kde Gotta s problémami prijímali, a zároveň je jeho osobným kardiológom. „Honza poprel, že by Karlovi operoval chlopňu alebo mu robil bajpas,“ vyhlásil Fischer. Kardiológ však situáciu nezľahčuje.
„Arytmia nie je normálna akcia srdca a za tým sa môže všeličo schovávať,“ varuje odborník.