Na jeden lístok sa tak budú môcť cestujúci prepravovať po celom kraji a prestupovať do všetkých dopravných prostriedkov. My sme pre vás pripravili ťahák, ako sa v tom Kocúrkove vyznať. Systém funguje tak, že ak chcete cestovať mimo centra mesta, musíte si spočítať, koľko zón prejdete. A tu sa začínajú zmätky. Bratislavský kraj je podelený na zóny. Mapka zón bude na každej zastávke. Na nej si musíte vypočítať, cez koľko zón prejdete do cieľa a na základe ich počtu si kúpiť zónový lístok. Hromžia hlavne dôchodcovia, ktorí tomu vôbec nerozumejú.
Nenechajte sa zmiasť
Vizuál lístkov je nový, no u všetkých predajcov rozdielny. V novinových stánkoch si kúpite červené, zelené, modré a žlté lístky. Na železničnej stanici sa podobajú lístku z vlaku a sú väčšie, automaty vám vydajú jednofarebné lístky a šoféri v autobusoch vám dajú opäť inú formu. Základ je ale taký, že platia rovnako a zóny si musíte vypočítať sami.
Najčastejšie otázky o novom systéme
1. Koľko budú platiť držitelia preukazu ZŤP?
Zdravotne postihnutí s trvalým pobytom v Bratislave majú 90-percentnú zľavu, mimobratislavskí 50-percentnú zľavu.
2. Koľko budú platiť sprievodcovia ZŤP?
Sprievodca postihnutého človeka cestuje tak ako doteraz zadarmo.
3. Ako je to s dôchodcami?
Dôchodcovia od 60 rokov majú nárok na zľavnené cestovné. Potrebujú na to preukaz, ktorý dostanú v dopravnom podniku po predložení dokladu od Sociálnej poisťovne, že sú dôchodcami. Od 62 rokov cestujú zľavnene, ale nepotrebujú preukaz z dopravného podniku, stačí im iba občiansky preukaz. Od 70 rokov musia mať senior pas.
4. Čo je to senior pas pre dôchodcov?
Ak si dôchodca nad 70 rokov vybaví ročný senior pas, cestuje zadarmo. Ak si kupuje jednorazové lístky, tak má len polovičnú zľavu. Za vybavenie kartičky sa platí 5,30 eur.
5. Čo so starými lístkami?
Ak vám zostali staré lístky, môžete ich používať do 8. 11. a do konca roka vám ich v rovnakej sume vymenia za nové.
6. Kde sa dajú kúpiť nové lístky?
Lístky môžete kúpiť v novinových stánkoch, automatoch, na železničnej a autobusovej stanici a v strediskách dopravného podniku ale aj u vodičov autobusov alebo cez internet.
7. Fungujú všetky prístroje na označenie v autobusoch?
Od 1. 11. by mali fungovať všetky označovače.
8. Čo ak človek nastúpi s novým lístkom do autobusu a v autobuse nebude fungovať prístroj na označenie a bude tam revízor?
Cestujúci je pri nastúpení povinný lístok si označiť v najbližšom označovači, ale prvé dni budú revízori ohľaduplnejší.
9. Čo je to elektronická peňaženka a kto má na ňu nárok?
Je to služba prímestského autobusového prepravcu, na čipovú kartu si môžete nahrať kredit, ktorý potom použijete pri platení. Môžete použiť tú istú kartu, ktorá funguje ako električenka. Akceptujú sa len karty vydané dopravným podnikom a Slovakline-om, má na ňu nárok ktokoľvek.
Takto si vypočítate cenu lístka
Idete z Bratislavy do Stupavy – na mape zón, ktorá bude visieť na každej zastávke, si pozriete, odkiaľ cestujete. Centrum Bratislavy (zónu 100) rátate ako dve zóny. K týmto dvom zónam prirátate ďalšie, cez ktoré ešte prejdete. V tomto prípade ide o zónu 101 a 215. Spolu sú to 4 zóny, čiže potrebujete 4-zónový lístok za 1,50 eura. Teraz stojí cesta autobusom 1,25 eura.
Idete z Bratislavy do Modry – sčítate zónu 100 (počítate za dve), potom zóny 101, 510, 520, 530, cez ktoré prechádzate. Spolu je to 6 zón, potrebujete preto 6-zónový lístok, ktorý stojí 2,10 eura, pričom teraz je to autobusom za 1,80 eura.
Idete zo Zohora do Malaciek – zrátate počet zón, cez ktoré prechádzate, v tomto prípade zóny 225, 235, 245 a 255. Spolu sú to 4 zóny, potrebujete 4-zónový lístok v cene 1,50 eura. Súčasná cesta vlakom stojí 0,74 eura.
Idete zo Záhorskej Vsi do Bratislavy – spočítate zóny 250, 240, 230, 225, 215, 101 a zónu 100 dvakrát. Spolu prejdete 8 zón a cena je 2,50 eura a lístok trvá 120 minút. V súčasnosti by ste za tú istú trasu zaplatili napr. autobusom 2,20 eura.
Platí 15 minút. Použiť ho môžete buď na cestovanie po Bratislave, ale aj pri cestovaní medzi akýmikoľvek dvomi zónami v celom kraji, napríklad z Malaciek do Gajár alebo z Pezinka do Modry, čo sú tiež 2 zóny. Jeho cena je 0,70 eura.
Modrý lístok
Platí až 30 minút. Môžete ho využiť na cestovanie po meste alebo na prepravu vo dvoch regionálnych zónach v rámci kraja, napríklad z Bernolákova do Senca. Jeho cena je 0,90 eura.
Zelený lístok
Platí platí 60 minút v troch zónach. V praxi to znamená, že zónu 100 (centrum) započítate ako dve a odtiaľ môžete cestovať ešte do jednej nasledujúcej zóny. Tiež ho môžete využiť na tri zóny v rôznych prímestských častiach, napríklad zo Svätého Jura do Modry alebo z Ivanky pri Dunaji do Senca. Cena je 1,20 eura.
Žltý lístok
Jeho platnosť je na 4 zóny po dobu 60 minút. Môžete ním cestovať napríklad z Bratislavy do Stupavy. Cena je 1,50 eura.