Na možný vyšší výskyt pneumokokových invazívnych i neinvazívnych ochorení upozorňujú spolu so zvyšujúcim sa počtom výskytu respiračných a chrípkových ochorení slovenskí epidemiológovia. Tieto ochorenia predstavujú skupinu závažných, až život ohrozujúcich chorôb, ako sú zápaly mozgových blán, septické stavy a zápaly pľúc, alebo zápaly stredného ucha a prínosných dutín, ktoré vyvoláva patogén Streptococcus pneumoniae (SP).
Tento typ nákaz je hlavne v súčasnosti vo veľkej pozornosti medicínskych odborníkov, pretože očkovanie proti nim, hlavne čo sa týka povinného očkovania detí, je jedno z najmladších. Bolo zaradené do Národného imunizačného programu a zavedené do očkovacieho kalendára len pred šiestimi rokmi. Dnes sa očkuje celá populácia detí, kým pred rokom 2009 sa očkovali len tie deti, ktoré mali rizikové predispozície.
Najúčinnejšou prevenciou je očkovanie. Keď je k dispozícii očkovacia látka proti týmto nebezpečným nákazám, treba ju využívať nielen u detí, čo je povinné, ale aj u populácie dospelých s rizikovými ochoreniami a ľudí nad 60 rokov. Očkovanie chráni dospelých a rizikových približne päť rokov a u spomenutých skupín populácie ho plne hradia zdravotné poisťovne.
Zvýšená pozornosť pneumokokovým nákazám zo strany epidemiológov a mikrobiológov je daná aj skutočnosťou, že sa v ostatných rokoch vyskytol väčší počet týchto ochorení aj u dospelej populácie. Napríklad v roku 2014 sa v SR vyskytlo 78 prípadov pneumokokových invazívnych ochorení – osem u detí do 15 rokov a u 70 dospelých osôb, z ktorých 13 zomrelo. Jednalo sa o staršie dospelé osoby s chronickými chorobami, ktoré neboli očkované. Smrtnosť malých detí bola v minulosti, t.j. pred zavedením očkovania vysoká (aj 25 %). V roku 2014 sa úmrtia v tejto vekovej kategórii nezaznamenali. Smrtnosť chorých na pneumokokové nákazy v SR dosiahla v roku 2014 hodnotu 16,7 percenta. A to je vážny argument, aby sa aj očkovaniu dospelých venovala náležitá pozornosť.