Až 57 % slovenských domácností aspoň raz mesačne vyhadzuje potraviny, pričom 9 % domácností denne. Najčastejším dôvodom vyhadzovania je pokazené jedlo. Podľa prieskumu spoločnosti Tetra Pak sa to predovšetkým týka varených jedál, pečiva, ovocia a zeleniny.
Prieskum odhalil, že hlavným dôvodom pre vyhadzovanie potravín je expirácia dátumu spotreby a ich pokazenie. Okrem týchto dôvodov až 17 % domácností vyhadzuje aj potraviny, ktoré by ešte mohli skonzumovať. Ide predovšetkým o zvyšky uvarených jedál.
Slovenské domácnosti vyhadzujú najmä uvarené jedlo (61 %), pečivo a pekárenské výrobky (48 %), ovocie a zeleninu (47 %) a ďalšie mliečne výrobky a syry (19 %). Menej časté je vyhadzovanie nápojov (9 %), mäsa (7 %) a iných typov potravín, ako sú zaváraniny, zemiaky, polotovary či údeniny (3 %).
Prieskum na Slovensku taktiež ukázal, že 99 % ľudí sa snaží znižovať mieru plytvania potravinami. Prejavuje sa to najmä na nákupnom správaní. Slováci sa snažia nakupovať len to, čo skutočne využijú (80 %) a investujú aj do trvanlivých potravín (36 %). Len malá časť respondentov vníma dôležitosť kvalitného a vhodného obalu potravín.
Nehospodárne zaobchádzanie s potravinami sa podľa prieskumu najviac týka vekovej kategórie od 18 do 30 rokov (88 %) a najmenej vekovej kategórie 61 a viac rokov (46 %).
Podľa štatistík Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) OSN sa ročne vyhodí jedna tretina ročnej produkcie potravín. V Európe sa vyhodí až 29 miliónov ton mliečnych produktov, čo predstavuje približne 20 % ich celkovej produkcie.