Spoločnosť tvrdí, že jediným možným vysvetlením pádu lietadla sú vonkajšie príčiny: fyzikálne alebo mechanické. Informovala o tom v pondelok agentúra RIA Novosti. Agentúra Reuters dnes s odvolaním sa na zdroj v egyptskom vyšetrovacom tíme uviedla, že lietadlo nebolo zasiahnuté zvonku a posádka nevyslala núdzový signál.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v pondelok podľa agentúry TASS uviedol, že nie je možné vylúčiť žiadnu z verzií príčin leteckého nešťastia. Upozornil však, že nie je vhodné špekulovať o príčinách nešťastia a vyzval počkať do zverejnenia prvých výsledkov vyšetrovania. Peskov súčasne ocenil spoluprácu s egyptskými úradmi pri vyšetrovaní havárie. Za dôsledné vyšetrenie príčin sa v pondelok vyslovil aj ruský premiér Dmitrij Medvedev.
Námestník generálneho riaditeľa spoločnosti Kogalymavia Andrej Averjanov v pondelok na brífingu spresnil, že posádka počas letu nekontaktovala pozemné služby, aby im oznámila nejaké technické problémy. V okamihu začiatku katastrofy však posádka zrejme úplne stratila kontrolu nad lietadlom, informovala agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na spoločnosť.
Z prvej analýzy dát z čiernych skriniek vyplýva, že posádka nevyslala núdzový signál, spresnila agentúra Reuters. Námestník generálneho riaditeľa Kogalymavie pre leteckú prevádzku Alexandr Smirnov vysvetlil, že je nemožné, aby sa lietadlo typu Airbus rozlomilo vo vzduchu kvôli zlyhaniu niektorého z technických systémov alebo pilotovej chybe. Manažér na základe analýzy spoločnosti dodal, že tesne pred haváriou došlo s najväčšou pravdepodobnosťou k značnému poškodeniu konštrukcie lietadla. Na otázku, či to mohol spôsobiť výbuch na palube alebo teroristický útok, manažér povedal: "Mohlo to byť hocičo".
Letecká spoločnosť súčasne oznámila, že oba motory lietadla prešli 26. októbra v Moskve kontrolou, ktorá nezistila žiadny problém. Spoločnosť nemá výhrady ani ku kvalite paliva, ktoré lietadlo natankovalo pred odletom z Egypta. Dodal, že prístup k lietadlu mal v Egypte výlučne ruský personál.
Lietadlo prešlo v roku 2001 opravou, ktorá však nemohla byť príčinou leteckého nešťastia zo soboty. Od spomínanej opravy lietadlo nemalo žiadne technické problémy, dodal Averjanov. Posledných päť letov posádka neurobila žiadne záznamy v denníku o technickom stave lietadla. Kogalymavia súčasne poprela, že by mala finančné problémy, ktoré by mohli viesť k pádu lietadla.
Lietadlo A321 ruskej leteckej spoločnosti Kogalymavia, ktoré letelo z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu, havarovalo v sobotu približne pol hodiny po štarte. Lietadlo sa vtedy nachádzalo zhruba 100 kilometrov južne od mesta Aríš, administratívneho centra provincie Severný Sinaj.
Na palube lietadla bolo 217 cestujúcich a siedmi členovia posádky. Podľa egyptských úradov katastrofu nikto neprežil. Väčšina cestujúcich boli Rusi, na palube boli aj štyria Ukrajinci a jeden Bielorus. Podľa zdrojov vo vyšetrovacom tíme, medzi cestujúcimi bolo 135 žien, 58 mužov a 24 detí.
Do Petrohradu v pondelok vládnym špeciálom dopravili prvých 140 tiel obetí leteckého nešťastia v Egypte. Telesné pozostatky prepravili do ústavu súdneho lekárstva, kde sa uskutoční ich identifikácia. Ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie medzičasom informovalo, že ďalšie lietadlo s telami obetí by mohli z Egypta do Petrohradu vypraviť dnes večer. Ako informovala agentúra TASS, telá vydajú príbuzných hneď po identifikácii, ktorá sa v petrohradskom inštitúte súdnej medicíny začala v pondelok dopoludnia.
Letecká spoločnosť Kogalymavia v pondelok súčasne vyhlásila, že všetkým pozostalým vyplatí odškodné. Finančnú kompenzáciu avizovali aj ruské úrady.