Pacientom pošlú tiež naspäť viac peňazí ako doteraz. Ochranný limit zaviedla vláda Ivety Radičovej, jeho rozšírenie je teraz súčasťou druhého sociálneho balíčka kabinetu Roberta Fica. Ten v pondelok v lekárni v bratislavskom Ružinove odškrtol splnenie tohto sľubu. "Rozširujeme alebo zvýhodňujeme niektoré skupiny ľudí na Slovensku tým, že sa znižujú doplatky za lieky, ale zavádzame aj úplné novinky," povedal Fico. Opatrenie sa dotkne detí aj dôchodcov, ktorých premiér označil za najzraniteľnejšie skupiny. Ochranný limit sa od novembra znížil a zároveň sa po novom týka aj všetkých dôchodcov i detí do šesť rokov. Podľa premiéra Fica je opatrenie finančne kryté a nepôjde na úkor deficitu ani verejného dlhu. V rozpočte má byť na naň vyhradených desať miliónov eur.
Viacerým dôchodcom a ťažko zdravotne postihnutým vracajú poisťovne peniaze za lieky od roku 2011. Každý kvartál im pošlú naspäť doplatky, ktoré presiahnu ochranný limit. Ten sa u starobných dôchodcov znížil z doterajších 45 na 25 eur, u invalidných dôchodcov a držiteľov preukazu ZŤP z 30 na 25 eur. V prípade dôchodcov sa bude limit po novom týkať všetkých bez ohľadu na výšku dôchodku. U detí bude limit vo výške osem eur, nulový bude u zdravotne ťažko postihnutých detí. "Je to opäť jedna z ciest ako pomôcť občanom, respektíve ochrániť ich pred vysokými doplatkami za lieky. Ide o oblasť, s ktorou sa občania stretávajú denne," skonštatoval minister zdravotníctva Viliam Čislák.
Ochranný limit sa vzťahuje na všetky lieky, ktorých úhradu čiastočne hradí poisťovňa. Spôsob, ako sa finančné prostriedky za doplatky dostanú k pacientom, sa nemení. Pacienti pre to, aby získali peniaze, nemusia podľa ministra Čisláka spraviť nič. Občania nemusia kontaktovať zdravotné poisťovne, tie im automaticky vrátia peniaze do 90 dní od skončenia kvartálu. Ako vyplýva z údajov, ktoré pravidelne zverejňujú poisťovne, od zavedenia ochranného limitu vrátili poistencom na doplatkoch okolo šesť miliónov eur.