Pojem „rozdiely v odmeňovaní žien a mužov“ predstavuje rozdiel medzi zárobkami mužov a žien založený na priemernom rozdiele medzi hrubým hodinovým zárobkom všetkých zamestnancov.
Rozdiely v odmeňovaní žien a mužov existujú aj napriek tomu, že ženy dosahujú na školách a univerzitách lepšie študijné výsledky ako muži. V krajinách EÚ dosiahlo 83 % žien prinajmenšom vyššie stredoškolské vzdelanie v porovnaní so 77,6 % mužov. Ženy tiež predstavujú 60 % absolventov vysokých škôl v EÚ.
Aký je dôsledok celoživotných rozdielov v odmeňovaní žien a mužov?
Rozdiely v odmeňovaní žien a mužov zapríčiňujú, že ženy majú nižšie celoživotné zárobky. V dôsledku toho dostávajú nižšie dôchodky a existuje u nich vyššie riziko chudoby v starobe. Podľa poslednej správy Európskej komisie bola miera rizika chudoby 21,7 % u žien vo veku 65 a viac rokov v porovnaní so 16,3 % u mužov.
Aké sú rozdiely medzi prácou žien a mužov?
Celková miera zamestnanosti žien v Európe je 63 % v porovnaní so 75 % u mužov vo veku 20-64 rokov. Väčšinu zamestnancov na čiastočný úväzok v EÚ tvoria ženy s 34,9 % v porovnaní s len 8,6 % mužov. Má to negatívny dosah na ich kariérny rast, možnosti odborného vzdelávania, dôchodkové práva a podporu v nezamestnanosti, pričom toto všetko ovplyvňuje rozdiely v odmeňovaní žien a mužov.
Ako sú na tom naši susedia?
Rozdiely v odmeňovaní žien a mužov sú v rámci Európy rôzne. Menej ako 10 % rozdiel v odmeňovaní možno pozorovať v Slovinsku, na Malte, v Poľsku, Taliansku, Luxembursku a Rumunsku, no viac než 20 % rozdiel existuje v Maďarsku, na Slovensku, v Českej republike, Nemecku, Rakúsku a Estónsku . Hoci sa rozdiely v odmeňovaní žien a mužov v poslednom desaťročí celkovo zmenšili, v niektorých krajinách sa rozdiely v odmeňovaní žien a mužov na vnútroštátnej úrovni ešte zväčšili (Maďarsko, Portugalsko).
Pozri, čo Európska komisia robí preto, aby preklenula rozdiely v odmeňovaní žien a mužov a ako bojuje proti rodovej nerovnosti.
Viac informácií o európskych témach nájdete na www.europa.sk.