1. Typickým počasím pre toto obdobie je sucho, slabý vietor a slnko. Teploty sa môžu vyšplhať až na 20 stupňov. Babie leto je spôsobené tlakovou výšou nad Strednou a Južnou Európou.
2. Podľa meteorológov sa zvyčajne môže objaviť v polovici septembra a trvá až do polovice októbra. Užite si teda jeho posledné dni.
3. Trvať zvykne jeden až dva týždne. V roku 1959 ale došlo k rekordu. Babie leto trvalo až neuveriteľných 7 týždňov.
4. Počas tohto obdobia dozrievajú posledné plody ostružín, ale aj malín, jabĺk, hrušiek a orechov. Zver si zase pripravuje zásoby na zimu.
5. Babie leto nazývajú meteorológovia aj singularitou v počasí. Znamená to, že ide o odchýlku v určitom ročnom období, ktorá sa pravidelne opakuje. Singularitou je napríklad aj Medardova kvapka alebo vianočný odmäk.
6. K babiemu letu sa viažu aj pranostiky. Napríklad: "Babie leto prináša pekné dni v jeseni." "Ak okolo Michala hrmí, alebo sa ešte babie leto preťahuje, je výhľad na dlhú jeseň." "Svätý Gál – babie leto vzal."
7. Vo svete sa objavuje tiež babie leto, ktoré nazývajú v Amerike Indian Summer. Tento pojem sa začal používať na prelome 18. a 19. storočia. Jedným z odhadov, prečo názov vznikol je, že počas tohto obdobia zberajú Indiáni úrodu.
8. V každej krajine ho ale nazývajú inak. V Čechách je to „Leto sv. Václava“, v Nemecku „Leto sv. Michaela“ či vo Francúzsku „Leto sv. Mórica.
9. Na Slovensku sa hovorí, že názov babie leto vznikol preto, lebo poletujúce jemné vlákna pavučín pripomínali v minulosti ľuďom sivé vlasy starých žien, takzvané babské vlasy.
10. Podľa niektorých klimatólógov sa v 21. storočí objavilo typické babie leto až v roku 2005 po prvýkrát. Najchladnejšie obdobie bez známok babieho leta bolo u nás v roku 2002.