Príkladom je prípad 17-ročného Erika, ktorého hospitalizovali s 8 promile alkoholu v krvi. Ako sa zachovať, keď vaše dieťa pije, kde hľadať pomoc a aké sú príznaky závislosti, vám poradí psychiater a odborník na závislosti Ľubomír Okruhlica.
Je prípad 17-ročného chlapca, ktorý mal v sebe 8 promile, výnimočný? Alebo má pitie u nás silnú tradíciu?
-Staré prieskumy spred 80 rokov jasne hovoria o tom, ako sa malým deťom dával do čaju rum či slivovica, aby sa zahriali. Je pravda, že vo väčšine alkohol ponúknu deťom prvýkrát rodičia. Pitie tak už nie je veľkou neznámou. Rovnako hrá veľkú úlohu opakovanie vzorov. Ak rodičia často pijú a deti to vidia, tak neberú alkohol ako niečo zlé a zakázané. Tradícia detského pitia je dlhodobá, no až teraz sa to začína zdôrazňovať.
Zabrániť dieťaťu v puberte napiť sa je náročná úloha. Aké sú príznaky, že dieťa pitie nemá pod kontrolou?
- Väčšinou sa to odzrkadlí na školských výsledkoch alebo dieťa zapadne do nejakej nevhodnej partie. Mám skúsenosť, že malí pacienti, ktorí opustili takéto zlé prostredie, sa zbavili aj zlých návykov. Nemusí pritom ísť o závislosť, ale o závažné pitie. Rodičia často nemajú čas a problémy u detí si všimnú zriedkakedy.
Ako sa zachovať v takejto situácii? Kde hľadať pomoc?
- Jednoznačne treba navštíviť psychiatra. Na Slovensku máme asi 500 ambulancií. Nič nezjednodušujte. Veľakrát sú za pitím detí skryté iné problémy, ako sú neurózy, školská šikana či úzkosť. Existujú potom špecializované pracoviská, napríklad v Detskej fakultnej nemocnici v Bratislave alebo v Kremnici, kde sa odborníci zaoberajú závislosťami.
Existuje nejaká rada pre rodičov, ako pitiu u detí predchádzať?
- Treba hľadať príčinu, nie riešiť dôsledok, a ponúknuť deťom príjemné domáce prostredie a harmóniu. Je nevhodné ponúkať im akýkoľvek alkohol. Pri mladších deťoch nesie zodpovednosť len rodič. Starších, najmä tých v puberte, sa dá už ťažko výchovne ovplyvniť. Určite im netreba hovoriť: „Ty si dieťa, nemôžeš piť.“ Môžu to chápať ako a provokáciu a chcú dokázať opak.
Prečo je riziko vyššie u mladých
- vážia menej ako dospelí
- ich telo obsahuje menej vody, čím sa zvyšuje podiel alkoholu v krvi
- majú menej pečeňových enzýmov, ktoré odbúravajú alkohol z tela
Rodičia toto si všímajte!
- fajčenie
- zhoršený prospech v škole
- nevhodní kamaráti
- záškoláctvo