Petr Kramný podľa obžaloby môže za smrť manželky Moniky († 36) a dcéry Klárky († 8). Obhajoba avizovala, že sa chystá vytiahnuť svoj tromf. Advokátka Jana Rejžková nechala vypracovať nový posudok súdneho lekára. V 16. deň procesu je na programe výpoveď patológa Radka Matlacha. Kramný dorazil na súd v červenej kockovanej košeli a s novým účesom.
Obhajoba má teda k dispozícii posudky dvoch znalcov. Podľa slov Matlacha, obaja dospeli k rovnakému názoru. Pred súdom ich prezentoval Matlach.
Sudkyňa Renata Gilová sa hneď na začiatku spýtala odborníka, či mohli Monika a Klárka trpieť hnačkami v posledných 24 hodinách života. "Podľa nášho názoru to nie je možné vylúčiť. Nález nejakého množstva stolice v črevnom trakte proti tomu nijako nesvedčí. Uviedli sme okrme iného, že v podstate iba pri špecifickom ochorení cholerou dochádza k úplnému vyprázdneniu čriev. Konzistencia stolice nijako nesvedčí proti tomu, či boli alebo neboli ešte nejaké hnačkové epizódy," cituje Matlach Blesk.cz.
Znalec sa vyjadril aj k tomu, či Monika a Klárka zvracali. "Tam sa dá povedať v podstate to isté. Bola nájdená nepoškodená sliznice s povlakom. Zvracanie je fyziologický dej a ten organizmus výrazne nepoškodí. V prípade, keby dochádzalo k dlhodobým epizódam, tak k niečomu prísť môže," vysvetlil Matlach.
Obrat v procese zapríčinil znalec
Znalec podkopal tvrdenie obžaloby o smrti elektrickým prúdom. Vyjadril sa totiž k záhadnej stope na krku Moniky, o ktorej znalci obžaloby tvrdia, že to je stopa, kadiaľ išiel prúd do jej tela. „To je tvarovo veľmi zaujímavý útvar, ktorý vzhľadom môže pripomínať prúdové znaky, lenže v rámci komplexného vyšetrenia nie je možné potvrdiť, že by išlo o priechod elektrického prúdu. Túto zmenu možno vysvetliť iným spôsobom,“ povedal Matlach a doplnil, že nie sú viditeľné žiadne zmeny, ktoré naznačujú, že stopy vznikli za života obetí.
Ďalej sa vyjadril k tomu, či prúdové stopy vznikli za života. „Neboli tam zistené žiadne vitálne známky, nedá sa povedať, že to vzniklo zaživa,“ vysvetľuje znalec. „Nenašli sme ani známky roztavenia kože. Tie preťažené jadrá, to je tak slabý nález, že povedať, že to bolo elektrickým prúdom, je chybné. Je to zavádzajúca myšlienka,“ pokračuje. Šéf ostravských patológov je podľa Blesk.cz taktiež v súdnej sieni. Podľa výrazu na jeho tvári neverí vlastným ušiam.
Sudkyňa ale Matlacha nachytala pri zásadnom rozpore. „V posudku píšete, že smrť nastala počas desiatok minút,“ povedala mu. „Je to až pri otázke 16. Najmenej 10 minút,“ háji sa znalec. „Desať minút nie sú hodiny, pán znalec,“ reaguje sudkyňa. „No, to sa na mňa nehnevajte, najmenej desať minút sú aj hodiny,“ odvetil znalec.
Znalec vylučuje smrť elektrickým prúdom. „Z pitevného protokolu možno jednoznačne stanoviť, či bolo náhle srdcové zlyhanie príčinou smrti. To prekrvenie svedčí o tom, že to trvalo dlhšie, nešlo o náhle úmrtie, čo vylučuje elektrický prúd,“ tvrdí. Patológ Dvořáček opäť neveriacky krúti hlavou.
Matlach tvrdí, že príčinou smrti bola otrava. „Takáto otrava sa zisťuje toxikologicky. Tento toxín môže byť prítomný ložiskovo, nemusí byť difúzne (rozptýlene). Môžete to zjesť skôr, než sa pomnožili tie baktérie. I keď budete jesť z jednej misy šalátu, môže mať problémy len niekto. Zo sto hostí na svadbe len tretina bude mať problémy a z tej tretiny len 10 ich môže zomrieť. Otázka je, prečo je to u každého inak,“ hovorí patológ. Zároveň doplnil, že dieťa reaguje na rovnakú dispozíciu ako rodič. „Mohlo to dopadnúť tak, že by zomrel otec s dcérou alebo matka s dcérou. Je nepravdepodobné, že by zomreli rodičia a dieťa prežilo,“ vyhlásil. Znalec ale nevie presne povedať, čo presne mohlo za otravu.
Sudkyňa sa spýtala na popáleniny, ktoré mala Monika na tele. Znalec tvrdí, že išlo o popáleniny, ktoré vznikli dlhšiu dobu pred smrťou. „Morfologicky to má ten vzhľad, mohla by to byť popálenina, ale dlhšiu dobu pred smrťou. Došlo už aj k tomu vyhojeniu. Zostane jazva, ale nie je to akútna fáza, nie je to hojenie, ale je to zahojené,“ povedal.
Hlasný smiech v súdnej sieni
Štátny zástupca Vít Legerský ale znalca spochybnil. Podľa Legerského v jeho posudku nie je všetko. „Informácie o polohách, v ktorých sa telá nachádzali, pre vás neboli dôležité?“vyhlásil Legerský. „Musím poukázať na to, čo je vo vyhláške k nálezu. Pokiaľ nie je niečo v posudku uvedené, nemôžete k tomu vyvodzovať závery,“ ohradzuje sa Legerský.V súdnej sieni sa rozpútala hádka.
„Čo sú to polymorfonukleáry, o ktorých v posudku hovoríte?“ pýta sa Legerský. „Lymfocyty sú veľká množina buniek ako ľudia a polymorfonukleáry sú ako Česi,“ vysvetlil znalec. Šéf patológov Dvořáček sa nahla rozosmial, znalec Dokoupil tiež.
Znalec neskôr pripustil, že Monika a Klárka zomreli následkom toxického šoku.
Štátny zástupca sa spýtal patológa Matlacha, aké zmeny vzniknú na koži človeka pri násilnej smrti. Ako píše Blesk, patológ uviedol, že prichádza k jej sfarbeniu do červenohneda pri tepelných zmenách. Štátny zástupca naráža na to, či by mohli vzniknúť pri vysokom pôsobení elektrického prúdu. V spise patológ uvádza, že Monika a Klárka mali škvrny na krku, ku ktorým mohlo prísť pôsobením tepla alebo chladu. Malach sa však prikláňa k podchladeniu, pretože pôsobenie tepla možno podľa jeho slov dokázať veľmi ťažko. "Telá sa chladia. Máte tam pôsobenie povrazu a potom naloženie na rošty, ktoré bývajú na pitevnách, tak preto mám toto vysvetlenie," cituje ho Blesk.
Sudkyňa privolala ďalšieho súdneho znalca Igora Fargaša, ktorý nepotvrdil toxický šok. Tvrdí, že k tejto téme sa nedokáže podrobne vyjadriť. Fargaš napokon popísal problematiku posmrtných škvŕn, ktoré sa podľa jeho slov vytvoria od 30 minút po smrti do dvoch hodín. Znalec mal k dispozícii fotografie mŕtvych, ktoré dostal z egyptskej strany. Ako píše Blesk, Monika mala podľa spisu posmrtné škvrny v časti trupu a končatín. V čase smrti mala ležať na pravom boku. Na chrbát mala byť položená až 5,5 hodín po smrti. Podľa znalcových výpočtov mala zomrieť okolo piatej ráno.
Klárka mala podľa Fargaša posmrtné škvrny na spodnej strane tela a na tvári. Na fotkách z hotela mala posmrtné škvrny na chrbte, v mieste dolných končatín a na ľavej paži. Podľa Fargaša mala Klárka zomrieť medzi desiatou hodinou večer až jednou ráno.