Tou prvou bolo začatie zberu slamového vína v Château Topoľčianky, druhou žehnanie mladých vín, ktoré ako prví u nás zvládli vo Víne Nitra. Slamové víno z Topoľčianok získalo na rozličných veľkých svetových výstavách mnoho ocenení, a tak si na jeho zbere aj výrobe dávajú veľmi záležať. "Musí sa zberať veľmi opatrne, iba ručne a nesmie sa do bedničiek hádzať," prezradil obchodný riaditeľ vinárstva v Topoľčiankach Samuel Waldner.
Hrozno na slamové víno musí byť tiež jedno z najkvalitnejších. V Topoľčiankach ho po zbere vešajú strapec za strapcom pod strechu na povrazy, kde sa sušia asi tri mesiace. "Potrebujeme mať pekne suché bobule, čím aj zosladnú. Z kila hrozna získame približne 2 deci vína, aj preto patrí slamové víno k tým najvzácnejším," dodal Waldner. Topoľčiansky slamový Devín 2013 ohodnotili vlani na najväčšej výstave vín na svete vo Viedni titulom šampión kategórie slamových vín a zároveň titulom za najlepšie sladké víno roku. V Nitre v utorok podvečer ako prví na Slovensku žehnali mladé vína. Ich oficiálny predaj sa u nás môže podľa zákona začať prvým novembrovým pondelkom. "Mladé vínka sa však na vážnu degustáciu nehodia.
Ide o svieže ovocné víno, ktoré sa pije pre radosť a dá sa vychutnať najmä v okruhu priateľov," priznal výrobný riaditeľ nitrianskeho vinárstva Jozef Adamovič. "Tohtoročná úroda je ozaj dobrá, hrozná sú zdravé a pekne vyzreté, takže vína budú veľmi chutné a konzumenti sa tak majú na čo tešiť," netajil spokojnosť obchodný riaditeľ Víno Nitra Karol Šebo.
Tohtoročné biele a ružové vína by podľa riaditeľa mali byť svieže, pretože majú dostatočný obsah kyselín a zároveň sú aj príjemne aromatické. Nitrianski vinári by v tomto roku mohli dodať na trh okolo 2,5 mil. litrov vína, pričom asi 60% bude červené.