Nedávno to bol smrteľný útok v Brezne, keď zomrela dôchodkyňa Emília († 72). Pred pár dňami našli mŕtveho Pezinčana Vojtecha († 73), ktorý bol dohryzený psami. Tieto prípady nie sú ojedinelé. Ako sa správať, keď na vás útočí pes? Je lepšie zostať stáť alebo vziať nohy na plecia? Čo robiť v podobných situáciách a prečo zvieratá útočia, vysvetľuje kouč problémových psov Juraj Ferko z výcvikovej školy Doggie.
Niečo ako vrodená agresivita podľa Juraja Ferka u psov neexistuje. Niektoré plemená sa síce riadia inštinktom viac ako iné, ale agresivita je väčšinou výsledkom nesprávnej výchovy. „Chodím k množstvu silne agresívnych psov, no žiadny ma ešte nepohrýzol. Vidím, kedy ide zaútočiť, a vtedy sa správam inak. Pes je otvorená kniha, z ktorej sa dá čítať. Ľudia však často nevedia čítať tieto signály,“ tvrdí Ferko. Delenie plemien na bojové a nebojové neuznáva a to, že útočia najmä veľké psy, pokladá za omyl. „Najčastejšie napádajú ľudí veľmi malé psy. Majiteľ sa k psovi správa ako k hračke alebo k dieťaťu, zakazuje mu komunikovať s okolím,“ vysvetlil Ferko.
Prečo je pes agresívny
- ak ide útočiť, má na to dôvod, napríklad bráni svoje teritórium
- dôvodom agresivity môže byť aj nedbalý pohyb človeka, na ktorý len nie je zvyknutý
- často je to tak, že pes sa bráni
- ohrozeným sa môže cítiť aj vtedy, keď mu neúmyselne vojdete do cesty
Na čo je dobrý výcvik
- je dobrý pre vás i pre psa
- dokážete ho zavolať, vie si sadnúť, ostať na mieste, kde ste ho nechali
- socializuje sa, čo je vhodné najmä v mestskom prostredí - na výcviku je viac psov i ľudí
Akých chýb sa dopúšťame
- psovi dávame povely, ale nedokážeme prečítať, čo nám chce „povedať“
- napríklad, keď zívne, neznamená to, že sa mu chce spať, ale odbúrava stres - nie je vhodné okamžite ho nútiť do aktivity
- aj na to, aby ho neznáme dieťa na ulici mohlo pohladiť, potrebuje nejaký čas, pár sekúnd na oňuchanie - majiteľ robí chybu, keď psa ťahá na vôdzke k dieťaťu
- malé poľovné plemená (duriče) potrebujú veľa pohybu - ak takýto pes trávi väčšinu dňa v byte, má veľa energie, ktorú nemá ako vybiť
4 najdôležitejšie zásady
- Nepanikárte a hlavne neutekajte.
- Zostaňte stáť, neklaďte odpor (pozícia stromu).
- Nepozerajte sa na psa a už vonkoncom mu nepozerajte do očí. Aj keď je to veľmi ťažké, vedzte, že to môže považovať za provokáciu, za výzvu na meranie síl.
- Schúľte sa na zemi, schovajte si hlavu, ruky, nohy (pozícia korytnačky). Dôležité je podriadiť sa silnejšiemu, vzdať sa.
Za útok je zodpovedný majiteľ
Slavomír Slavík, advokát Slavik attorneys
V prípade napadnutia psom je nutné zistiť, kto je jeho majiteľom. Pes je v právnom zmysle slova vecou a za škodu spôsobenú vecou je zodpovedný jej majiteľ. Ak nepoznáme majiteľa alebo nechce spolupracovať, odporúčame privolať políciu. Poškodený má nárok na úhradu škody, bolestné a ďalšie kompenzácie, ak bolo poškodené zdravie.