Neubehlo veľa času a na verejnosť unikol spis Gorila. Ten odhaľoval korupciu na najvyšších miestach a kompromitoval mnohých politikov. Jeho pravosť nikdy nikto neoveril a polícia prípad stále vyšetruje. Redaktorovi portálu aktuality.sk Markovi Vagovičovi sa však podarilo priniesť nové zistenia v kauze, ktorá doteraz traumatizuje Slovensko.
Neuveriteľných desať rokov už uplynulo podľa spisu Gorila odvtedy, čo sa v konšpiračnom byte na Vazovovej ulici uzatvárali miliónové kšefty. Návštevníkmi tajných schôdzok mali byť Jaroslav Haščák z Penty, ale aj bývalý minister hospodárstva Jirko Malchárek či exšéfka Fondu národného majetku Anna Bubeníková.
Získané informácie mali údajne cenu zlata a korupcia siahala až do čias druhej Dzurindovej vlády. Špeciálny vyšetrovací tím sa už od začiatku zaoberal podozrením, že informácie zo SIS unikli a niekto ich predal Pente. Spis tvrdí, že ich vyniesol bývalý šéf kontrarozviedky Ľubomír Arpáš a odovzdal ich Zoltánovi Vargovi, majiteľovi bytu na Vazovovej. Dostať za to mal štyri milióny korún od Penty a ďalšie dva milióny od Malchárka. Peniaze vraj nedostal priamo, ale za fiktívnu prácu pre Haščáka cez firmu Barkont.
Exsiskár spoluprácu priznal
Ľubomír Arpáš pre aktuality.sk priznal, že po vyhadzove zo SIS-ky mu lukratívny flek ponúkal sám Haščák. Arpáš popiera, že by išlo o fiktívne zamestnanie, ktoré malo zakryť obchod s predajom informácií. „Nikomu som nič nepredal. Išlo o činnosť, ktorá bola reálna.“ Oficiálne však pre Haščáka nepracoval, platila ho firma Barkont. „Podmienky sa však nastavili tak, že komunikácia prebiehala cez generála Lorenca. Jemu som aj odovzdával informácie a analýzy,“ hovorí bývalý zamestnanec SIS-ky. Penta vyšla po rokoch s farbou von a priznala, že s exkontrášom spolupracovala.
„Pán Arpáš s Pentou spolupracoval na dodávaní informácií, ktoré mali charakter obchodného tajomstva a súviseli s naším záujmom o rôzne podnikateľské sektory na Slovensku vrátane zdravotníctva. Spolupráca s pánom Arpášom sa realizovala prostredníctvom firmy Barkont,“ píše sa v stanovisku spoločnosti. Na koľko si na tomto fleku prišiel, neprezradili. SIS údajne zistila, že na účet mu malo chodiť rádovo niekoľko stotisíc korún, čo mala byť výplata za nahrávky. Arpáš to však označil za hlúposť.
Zvláštne prepojenie
Majiteľom firmy Barkont bol Peter Demovič, ktorý bol v tom čase zamestnancom Penty. Podľa zistení aktuality.sk a združenia Via Iuris však bola firma Barkont s Pentou prepojená aj cez ďalších ľudí. Alena Vyskočilová bola likvidátorkou Barkontu a zároveň pracovala v orgánoch Penty, podobne to bolo aj pri Martine Jirkovej.
Vagovič: Ako som odhalil Arpáša
Témy Gorila sa investigatívny novinár Marek Vagovič nevzdal ani potom, ako si kompetentní možno mysleli, že zapadla prachom. O prepojenie Penty s exsiskárom Ľubomírom Arpášom, ktorý je podozrivý z predaja nahrávok tejto spoločnosti, sa začal zaujímať v auguste a s prestávkami sa mu venoval zhruba mesiac. „Spolupracoval som s dvomi kolegami, ktorí mi čiastočne pomohli s informáciami,“ povedal Vagovič, ktorý pracuje pre aktuality.sk. Novinár si pomáhal viacerými zdrojmi.
Vývoj kauzy
November 2005
- zamestnanec SIS Peter Mravec spozoroval, že pred domom na Vazovovej ulici v Bratislave parkujú vládne limuzíny aj predstavitelia Penty
- SIS vypracovala žiadosť o odpočúvanie bytu, ktorý patril podnikateľovi Zoltánovi Vargovi
Január 2006
- monitorované schôdzky v byte, na ktorých sa zúčastnili viacerí politici
December 2011
- zverejnený údajný spis tajnej služby
Január 2012
- padla prvá hlava, odvolaná je Anna Bubeníková, šéfka Fondu národného majetku, jej meno figurovalo v spisoch
Február 2012
- začali sa masové protesty, na Slovensku vyšlo do ulíc 25-tisíc ľudí
Marec 2012
- prvý obvinený v kauze Pavol Rusko, obvinenie neskôr zrušili ako neopodstatnené
Júl 2012
- špeciálny prokurátor Dušan Kováčik tvrdí, že v kauze Gorila nie je možné zatiaľ nikoho obviniť
Marec 2013
- vo vyšetrovaní kauzy Gorila pribudlo ďalšie trestné stíhanie, súvisí so Slovenskými elektrárňami
November 2015
- vyšetrovatelia vypočuli dodnes asi 50 svedkov a zhromaždili približne 60-tisícový listinný materiál, obvinený nie je nikto