Novinka u našich susedov, už roky fungujúca v iných krajinách, vzbudila veľký záujem verejnosti. Ako systém funguje a nejde o legalizovanú prostitúciu? U našich západných susedov sa snažia hendikepovaným pomáhať fakt komplexne. Mnohí sa v praxi stretli s tým, že sa im nielen nedarí získať partnerku, ale s odmietnutím sa stretli aj u žien, pre ktoré je poskytovanie sexuálnych služieb spôsobom obživy. Česká organizácia Rozkoš bez rizika (R-R) rozbehla projekt Právo na sex, ktorý má byť pomocou práve pre týchto ľudí.
Ceny za tieto služby sa pohybujú od 35 do 60 eur, priemerná cena by mala byť 45 eur. Klient sa s asistentkou na cene môže dohodnúť individuálne. Platiť bude všetko z vlastného vrecka. Šídová poukazuje aj na inú dôležitú vec. „Pri sexe s anonymnou osobou sa hendikepovanému môže stať, že sa stretne s násilím alebo ho okradnú. Týmto by sa to malo eliminovať,“ dodáva.
Každý má právo na sexuálny život
Sexuológ Ivan Kubiš
Ministerstvo: Na Slovensku sa služby nik nedožadoval
O systém fungujúci vo viacerých krajinách u nás zatiaľ záujem nie je. „Ministerstvo nezaznamenalo u ľudí so zdravotným postihnutím záujem o služby sexuálnej asistencie. Rovnako takúto požiadavku neeviduje ani od ich reprezentatívnych organizácií. Nemáme ani informácie, že by požiadavka smerovala na samosprávy, ktoré majú všeobecne sociálne služby v kompetencii. Aj z tohto dôvodu sa v súčasnosti ministerstvo touto problematikou nezaoberá,“ uviedol hovorca ministerstva práce Michal Stuška.
Ako však uviedol, je pravdepodobné, že nejaký dopyt tu je, „keďže podľa našich informácií takéto služby v niektorých krajinách zabezpečuje súkromný, resp. neziskový sektor,“ doplnil. Za kľúčovú považujú podporu prostredia, ktoré prispieva k vytváraniu prirodzených partnerských väzieb medzi ľuďmi s akýmkoľvek ťažším zdravotným postihnutím.
- Belgicko
- Dánsko
- Francúzsko
- Holandsko
- Nemecko
- Rakúsko
- Švajčiarsko