Podľa riaditeľa Vojenských lesov Jána Juricu vznikol kvôli nezodpovedným ľuďom. Minister obrany Martin Glváč nevylúčil, že ministerstvo podá trestné oznámenie.
Riaditeľ Jurica pripomenul, že vo vojenských lesoch je už desať rokov zákaz páliť haluzinu a zvyšky po ťažbe. Pre susedné pozemky to však neplatí a majitelia lesov v Ihľanoch to podľa neho nezvládli. „V susedstve vojenských lesov sa pália zvyšky haluziny po ťažbe a s najväčšou pravdepodobnosťou sa odtiaľ požiar rozšíril na naše pozemky,“ vysvetlil J. Jurica.
Po tom, ako sa vznietil porast, v ktorého blízkosti pálili staré odrezky, už dielo skazy mohol dokončiť vietor a sucho. Oheň sa následne šíril veľmi rýchlo, až sa stal nezvládnuteľný. „V stredu podvečer ho už hasiči našťastie lokalizovali a ďalej sa nešíri,“ pripomenul Jurica.
Skaza za státisíce eur
Škody, ktoré napáchal oheň, sú veľké a podľa slov riaditeľa Juricu sa budú rátať v státisícoch eur. Požiar zničil viac ako 200-hektárovú plochu lesného porastu. Ako uviedol J. Jurica, zhorel celý mladý les, ktorým Vojenské lesy a majetky SR obnovili plochy po kalamite v roku 2004.
„To je tá najväčšia škoda, avšak zhorel aj starý les vo veku 80 – 100 rokov,“ povedal riaditeľ. Ako dodal, budú postupovať tak, ako káže zákon. „Pozemky, kde horelo, postupne znova zalesníme,“ doplnil. Ministerstvo bude teraz čakať na výsledky vyšetrovania hasičov. „Ak sa definitívne potvrdí, že dôvodom požiaru bolo pálenie odrezkov, podáme trestné oznámenie a budeme požadovať aj náhradu škody,“ uzavrel minister Glváč.
Na hasení požiaru sa doteraz podieľalo 130 hasičov, 40 kusov techniky, dva vrtuľníky Ozbrojených síl SR, dva vrtuľníky Ministerstva vnútra SR, zamestnanci vojenských lesov aj dobrovoľníci.