K použitiu horčicového plynu došlo 21. augusta v meste Mari v provincii Aleppo na severe Sýrie. Podľa odborníkov z OPCW ide o prvé potvrdenie použitia horčičného plynu v tejto krajine. Zatiaľ sa však nepodarilo potvrdiť stranu zodpovednú za použitie tohto bojového plynu. Belga upozornila, že ide o dôvernú správu, ktorá už bola rozoslaná členským štátom OPCW. Predstavitelia krajín združených v tejto organizácii sa majú stretnúť koncom novembra v sídle OPCW v Haagu.
Správy o útokoch chemickými zbraňami hlásali sýrski aktivisti ako aj mimovládne zdravotnícke organizácie už koncom augusta, keď podľa ich informácií, bojový plyn zasiahol v meste Mari desiatky ľudí. Organizácia Lekári bez hraníc (MSF) informovala o štyroch civilistoch z jednej rodiny, ktorí boli liečení v nemocnici v Aleppe, kde pôsobila MSF. Podľa svedectva týchto pacientov ich dom zasiahol granát a po jeho výbuchu sa do priestoru domu rozšíril "žltý plyn".
Sýrski aktivisti pôsobiaci v tejto oblasti v auguste informovali, že vyše 50 mínometných granátov bolo na Mari vystrelených z pozícií Islamského štátu (IS). Obvinenia z použitia chemických zbraní skupinou IS sa v posledných mesiacoch množia aj na území Sýrie, aj v Iraku. Yperit je jedovatý plyn, ktorý prvýkrát použila nemecká armáda v Belgicku v roku 1917. OSN zakázala jeho používanie v roku 1993.