V rámci krátkodobých opatrení sa musí vynakladať úsilie na záchranu ľudí na mori, musia takisto existovať legálne cesty a postupy pre migrantov, ako aj prijímacie centrá v afrických krajinách - toto je nutný spôsob boja proti ilegálnemu obchodovaniu s ľuďmi, vyhlásil premiér Muscat v rozhovore pre noviny The Sunday Times of Malta.
"Z dlhodobého hľadiska je pre vyriešenie tohto celosvetového problému potrebné, aby existovali medzinárodné inštitúcie," uviedol Muscat. Premiér poskytol interview v čase, keď sa Malta ako hostiteľská krajina pripravuje na summit EÚ-Afrika o migrácii, ktorý sa bude konať v stredu 11. novembra a vo štvrtok 12. novembra, a Maltu čaká aj mimoriadne zasadnutie. Do Európy sa pokúša tento rok vstúpiť bezprecedentný počet uchádzačov o azyl. "Potrebujeme celosvetový mechanizmus na relokáciu (rozmiestňovanie) migrantov. Ak bude treba, napríklad aj Kanada bude musieť vziať migrantov zo Sýrie. Týmto spôsobom sa záťaž zmenší a budú rozdeľovaní podľa stanovených pravidiel a platného mechanizmu," vysvetlil maltský premiér.
Na summite EÚ-Afrika o migrácii sa podľa očakávania bude diskutovať o lepšej podpore a organizácii legálnych migračných ciest, čo následne pomôže účinnejšie bojovať proti zneužívaniu a pašovaniu migrantov.
Kritici však tvrdia, že agenda EÚ je stále zameraná na zabezpečenie a kontrolu hraníc a zlyháva pri riešení skutočných príčin krízy.