Informuje o tom v pondelok agentúra DPA. Hackeri zaútočili na troch hráčov, uchádzajúcich sa o multimiliardovú zákazku na výrobu nových austrálskych ponoriek: francúzsky zbrojný koncern DCNS, nemeckú skupinu ThyssenKrupp Marine Systems a japonskú vládu. Tí sa uchádzajú o lukratívnu zákazku v hodnote 20 miliárd austrálskych dolárov (13 miliárd eur) a majú k dispozícii vysoko citlivé údaje o technických požiadavkách austrálskeho vojnového loďstva na novú generáciu ponoriek bez atómového pohonu.
Všetci traja uchádzači preto obdŕžali citlivé informácie výhradne v osobnom kontakte, pričom austrálska vláda si preverila aj ich zabezpečenie proti kyberútokom. "Mávame zhruba tak 30 až 40 pokusov (o hackerský útok) za noc - podľa našich IT odborníkov," povedal Manfred Klein, manažér ThyssenKrupp Marine Systems v Kiel. John White, predseda skupiny ThyssenKrupp Marine Systems Australia, vyhlásil pre médiá, že pokusy o priemyselnú špionáž sú bežnou a predvídateľnou záležitosťou.
"Snažia sa nabúrať do komunikácie každého," povedal White. "V tejto hre sú zúčastnení všetci. Je to priestor, v ktorom ľudia pôsobia. Nepodozrievame len tak hocikoho, podozrievame všetkých." Uzávierka ponúk v tendri na austrálske ponorky je stanovená na 30. novembra. Očakáva sa, že vláda si vyberie víťaza v prvej polovici budúceho roka, pričom súčasťou vládneho kontraktu na maximálne 12 ponoriek je aj servisná zmluva v hodnote 30 miliárd austrálskych dolárov (približne 20 miliárd eur). Všetci traja uchádzači chcú ponorky vyrobiť v Austrálii.