Neďaleko Santiaga de Chile sa trochu zvláštne centrum vyzerajúce ako tropický les stalo útočiskom Nicolasa, malej opičky malpy kapucínskej. Nicolas dokázal prekonať svoju závislosť na alkohole a teraz môže zase žiť životom pre primáty obvyklým, napísala agentúra AFP.
Nicolas patril obchodníkom z čílskej metropoly. Do centra detoxikácie pre primáty v Peňaflore na predmestí Santiaga de Chile sa dostal kvôli svojej závislosti na alkohole a tabaku.
"Jeho bývalí majitelia mu dávali alkohol, pretože radi pozorovali, ako naň reaguje. Stával sa agresívnejším a to im pripadalo na smiech," vysvetľuje veterinárka Nicole Riverová Helbigová.
Bývalým majiteľom ho odobrala polícia. Nicolasovi sa dostalo podobnej liečby ako ľudským alkoholikom. Prešiel si všetkými etapami detoxikácie. Aby vydržal abstinovať, dostáva antidepresíva. Jeho prípad nie je ojedinelý.
"Alkohol, cigarety alebo drogy sa opiciam dávajú bežne, pretože primáty to považujú za hru," uvádza veterinárka.
V stredisku je aj opica, ktorú majitelia vycvičili, aby nenápadne kradla šperky, alebo stará samica z laboratória, na ktorej sa testovali rôzne druhy hormonálnej liečby.
Výnimočné centrum
V centre obklopenom hustou vegetáciou, ktorá má napodobniť prirodzené prostredie, sa veterinári pokúšajú pomôcť asi 150 zvieratám, ktoré na svojich telách nesú známky mrzačenia či iného poškodenia. Stredisko založila Elba Munozova, veľká milovníčka zvierat, a svojmu poslaniu sa venuje aj so svojou rodinou.
"Opice sa tu učia byť zase opicami. Keď sú chované v zajatí, nie sú to už opice, pretože sa nemôžu správať tak, ako je ich druhu vlastné," uvádza Elba Munozova.
Centrum otvorila v roku 1994, keď adoptovala opicu ako domáceho maznáčika. Vtedy sa jej otvorili oči a uvedomila si, ako exotické zvieratá trpia, keď sú chované v zajatí. Dnes v stredisku každé ráno víta ošetrovateľa radostný pokrik, keď rozďeľujú opiciam umiestneným v tucte boxov ovocie a zeleninu.
V Čile sa roky pozeralo chovanie opíc ako na známku bohatstva. Táto móda dnes snáď vymizla, ale nelegálne obchodovanie s exotickými druhmi zvierat patrí naďalej k najlukratívnejším na svete.
Podľa čílskeho zákona môžu byť osoby obvinené z obchodu so zvieratami odsúdené až na 60 dní väzenia a vysoké pokuty, v prípade recidívy sú tresty ešte prísnejšie. To však zrejme nestačí na to, aby sa zabránilo dovozu exotických zvierat z Argentíny, Brazílie, Peru či Bolívia.
A ak v 90. rokoch boli v móde primáty, dnes to sú plazy. "V posledných piatich rokoch je obchod s plazmi v Čile nesmierne rozsiahly," hovorí Munozova.
Leguány, jašterice či veľhad kráľovský - Čiľania sa dnes namiesto psov a mačiek fotografujú s týmito zvieratami. Kráľmi čierneho trhu boli v minulosti, ešte pred plazmi, zase pestrofarebné vtáky.
"Tieto zvieratá však môžu prenášať choroby, ktoré môžu mať u človeka ťažký priebeh. Napríklad primáty môžu prenášať besnotu alebo tuberkulózu. Hady zase napríklad salmonelózu," upozorňuje Munozova.