Komisia v ňom zároveň uviedla, aké opatrenia treba prijať na riešenie zostávajúcich výziev. Eurokomisár pre susedskú politiku a rokovania o rozšírení Johannes Hahn pri predkladaní hodnotiaceho balíka upozornil, že súčasná utečenecká kríza ukazuje, aký zásadný význam má spolupráca medzi EÚ a krajinami juhovýchodnej Európy.
"Proces rozširovania EÚ, ktorý sa týka západného Balkánu a Turecka, je mocným nástrojom na posilnenie právneho štátu a ľudských práv v týchto štátoch. Je stimulom pre silnejšiu ekonomiku a podporuje regionálnu spoluprácu. Európska perspektíva postupne transformuje krajiny našich partnerov a zvyšuje stabilitu okolo únie," skonštatoval Hahn.
Hodnotiaca správa EK sa zaoberala siedmimi kandidátskymi krajinami - Albánskom, Bosnou, Čiernou Horou, Kosovom, Macedónskom, Srbskom a Tureckom. Pre väčšinu kandidátov platí, že hoci sa v priebehu uplynulého roka dosiahol značný pokrok, hlavné výzvy pretrvávajú: dodržiavanie princípov právneho štátu, nedostatočná nezávislosť justičných systémov a neúčinný boji proti organizovanej trestnej činnosti a korupcii.
Podľa EK sú základné práva do veľkej miery zakotvené v právnych predpisoch týchto krajín, no v praxi pretrvávajú nedostatky. Osobitnou výzvou je zabezpečenie slobody prejavu, pričom v tejto oblasti došlo k negatívnemu vývoju vo viacerých krajinách.
Komisia väčší pokrok očakáva aj pri reformách verejnej správy, fungovaní demokratických inštitúcií a užšej spolupráci úradov s aktérmi občianskej spoločnosti.
Súčasný program rozširovania sa týka šiestich krajín západného Balkánu a Turecka:
Prístupové rokovania s Tureckom sa začali v roku 2005, ale napredujú len pomaly.
Od roku 2012 prebiehajú prístupové rokovania s Čiernou Horou a od roku 2014 aj so Srbskom.
V prípade Macedónska, kandidátskej krajiny od roku 2005, je proces pristúpenia aj naďalej v slepej uličke.
Albánsko získalo štatút kandidátskej krajiny v roku 2014 a v súčasnosti čaká, kedy Európska komisia odporučí začatie prístupových rokovaní.
Dohoda o stabilizácii a pridružení s Bosnou a Hercegovinou nadobudla platnosť v júni tohto roku.
S Kosovom bola takáto dohoda podpísaná nedávno, v októbri.
Väčšina kandidátskych krajín čelí zásadným výzvam aj v oblasti hospodárstva a konkurencieschopnosti. Komisia kladie mimoriadny dôraz na regionálnu spoluprácu a na podporovanie regionálneho hospodárskeho rozvoja a prepojenosti týchto krajín, ako aj na udržiavanie dobrých susedských vzťahov a prekonávanie dvojstranných sporov.
V tomto smere došlo k výraznému pokroku, a to najmä prostredníctvom "berlínskeho procesu" a formátu "západobalkánskej šestky".