Avšak skutočnosť je dnes taká, že Maďarsko nikoho neprijíma a pojem "utečenec" úplne vymizol z komunikácie vlády, ktorá hovorí iba o migrantoch, ilegálnych prisťahovalcoch a o novodobom sťahovaní národov, píše sa v utorkovom komentári denníka Népszabadság.
Autor komentára Károly Lencsés cituje vyhlásenia predstaviteľov vládnucej strany Fidesz, medzi nimi aj šéfa diplomacie Pétera Szijjártóa, ktorý v auguste v rozhovore pre bavorský denník Passauer Neue Presse povedal, že treba zreteľne rozlišovať medzi utečencami a ekonomickými prisťahovalcami. Minister vyhlásil, že Maďarsko vždy poskytovalo ochranu skutočným utečencom, iných ale neprijme.
Minister riadiaci úrad vlády János Lázár minulý týždeň zdôraznil, že najdôležitejšou úlohou nadchádzajúcich mesiacov bude právnymi a politickými prostriedkami zabrániť tomu, aby do Maďarska vracali späť migrantov. "Ak k tomu dôjde, potom nech ich vracajú do Grécka, pretože tam prekročili hranice Európskej únie," cituje Lencsés Lázára, podľa ktorého nie je potrebné prijímanie utečencov ani migrácia, a nie sú potrebné ani kvóty.
Denník ďalej pripomína, že predseda parlamentnej frakcie Fideszu Lajos Kósa minulú stredu oznámil, že strana iniciovala petíciu proti povinnému prerozdeľovaniu utečencov v rámci únie a že túto petíciu podpísal už aj premiér Orbán.
Utečenci, ktorí prídu k hraničným priechodom legálne, sa podľa Lencsésa do Maďarska nemôžu vôbec dostať, pretože srbské orgány nemôžu pustiť ďalej nikoho bez pasu a vstupných víz. Rovnaká je situácia aj v prípade Chorvátska a Rumunska, pretože aj keď sú tieto krajiny členmi EÚ, nie sú členmi schengenského priestoru. Tí, ktorí prekročia zábrany na južných hraniciach Maďarska, páchajú podľa sprísnených právnych noriem platných od polovice septembra trestný čin a musia rátať s vyhostením.
Maďarské orgány by mohli riešiť vecne žiadosti o štatút utečenca v prípade tých, ktorým by sa podarilo prekonať rieku Tisa a na územie Maďarska sa dostať cez Ukrajinu bez toho, že by predtým vkročili na územie inej krajiny EÚ. Istú šancu majú aj tí, ktorí by do Maďarska prileteli lietadlom priamo z niektorej vojnou postihnutej krajiny, pretože v takom prípade by Maďarsko bolo nepochybne prvou krajinou, kde by vkročili na územie EÚ. Podľa autora komentára však napríklad Sýrčania nemajú žiadnu takúto šancu.
Nemecko avizovalo, že Maďarsko by malo v zmysle Dublinského dohovoru prijať späť možno až 100 000 migrantov, ktorých zaregistrovali prvýkrát práve v Maďarsku. Avšak Maďarsko namieta, že väčšina z nich prišla cez Grécko, píše Népszabadság.