Chemický inžinier David Whitlock z Bostonu je ale mužom, ktorý sa nesprchoval a neumýval si celé telo mydlom a vodou dvanásť rokov. Napriek tomu je zdravý ako repa, nemá žiadne kožné problémy a predovšetkým - nepáchne. Na svojej pokožke totiž obnovil prirodzený biofilm a zaradil do neho baktérie, ktoré sme ako ľudia dávno stratili.
Týmito baktériami sú monády rodu Nitrosomonas. Tieto baktérie vedia rozkladať amónne zlúčeniny na oxidy dusíka, ktoré nemajú žiadny zápach a navyše sú pre telo prospešné. Nedávno objavené kmene ľudí v Amazónii majú baktérie Nitrosomonas na svojej koži. A je preto možné, že ich mali aj moderní ľudia pred príchodom mydla a módy kúpeľov. Lenže práve ich absencia na koži spôsobuje to, že keď sa človek neumýva, začne silno zapáchať.
Koža produkuje s potom nielen vodu, ale aj soli a niektoré dusíkaté odpadové látky, predovšetkým močovinu. Tú okamžite napádajú baktérie na koži a produkujú odporne páchnuce amónne zlúčeniny. Nepríjemný zážitok zo stretnutia s nemytým spoteným jedincom poznáme všetci. Ale David Whitlock k takýmto prípadom nepatrí, aj keď sa neumýval dvanásť rokov. O jeho kožu stará biofilm, ktorý máme na tele všetci. Viac či menej. Záleží to na tom, ako často sa umývame a čím.
Biofilm totiž mydlo (saponáty) zmývajú s vodou pri sprchovaní. Po niekoľkých hodinách až dňoch sa obnovuje, ale jeho druhová skladba a početnosť baktérií v ňom môžu byť častým umývaním tak oslabené, že potom kožu napádajú patogénne organizmy - väčšinou nepriateľské baktérie a plesne. Dostavujú sa kožné zápaly, ekzémy a mykózy. Mikrobiom vznikal počas evolúcie cicavcov po milióny rokov a človek s ním žije v symbióze. Baktériám na koži poskytujeme útočisko a potravu, ony nás zase chráni pred útokmi nepriateľských organizmov. Lenže v modernej dobe s častým umývaním a používaním kozmetiky je mikrobiom veľmi oslabený a oslabená je tiež jeho ochranná funkcia.
Whitlock je jedným z tých, ktorí sa usilujú o prirodzenú obnovu mikrobiomu a jeho plnú funkčnosť. Než na svojej koži vytvoril plne funkčnú bakteriálnu komunitu, ktorá sa o jeho kožu stará bez potreby umývania, musel jej pomôcť. Napríklad dodaním baktérií rodu Nitrosomonas. Po niekoľkých mesiacoch prestal zapáchať, aj keď sa spotil a neumýval. O všetko sa postarali miliardy prokaryotických organizmov v jeho koži.
To ho ale priviedlo na myšlienku pomôcť aj ostatným ľuďom, ktorí sa nechcú umývať a túžia po voňavej a čistej koži bez zdravotných komplikácií. A spojil sa so spoločnosťou AoBiome, ktorá predáva kozmetiku Mother Dirt. Tá podporuje obnovu kožných baktérií bez umývania. Predovšetkým bez používania mydla. Whitlock všetkým odporúča obzvlášť sprej AO + Mist, ktorý obsahuje baktérie Nitrosmonas a aplikuje sa na kožu. Baktérie rozkladajú zapáchajúce dusíkaté zlúčeniny a produkujú oxidy dusíka. Predovšetkým dusnatý a dusitanový anión.
Dusitanový anión je mocnou antibakteriálnou látkou. Ničí predovšetkým škodlivé baktérie v koži. Oxid dusnatý sa zase nachádza vo všetkých bunkách a v cievach funguje ako dilatátor, pomáha ich rozširovať. Významnú úlohu hrá aj pri vzniku erekcie.
"Pot je tvorený väčšinou vodou, ale tiež obsahuje mliečne kyseliny, tuky a močovinu, ktorá sa rozkladá na amoniak, ktorý môže dráždiť pokožku. Baktérie ako Staphylococcus a Propionobacterium acnes sa týmito látkami tiež živia a produkujú páchnuce látky, ktoré sú pôvodcom nepríjemného telesného zápachu. Nitrosomonas, ak žije na koži prirodzene, stravuje čpavok, zatiaľ čo obmedzuje súčasne iné baktérie, tým znižuje produkciu nepríjemného zápachu," tvrdí Whitlock.
"Môžem potvrdiť, že David rozhodne nijako nepáchne," tvrdí prezidentka kozmetiky Mother Dirt Jasmina Aganovic.
Whitlock si samozrejme umýva vodou a mydlom ruky, aby sa nenakazil nebezpečnými baktériami a patogény pri konzumácii jedla. Inak sa nesprchuje a mydlo na zvyšok tela nepoužíva vôbec. Komu sa však protiví táto vízia, môže skúsiť len umývanie vodou. Čistá voda bez mydla (sprchového gélu) totiž biofilm nezmýva. Zmýva väčšinou len nečistoty a odpadové látky z kože.