Tento materiál pozostáva z prvkov, ktoré sa bežne vyskytujú v ľudskom tele. Organizmu nielenže neškodí, ale môže dokonca pomáhať pri jeho regenerácii. Vedci plánujú zo skla zložitým procesom vyrábať medicínske implantáty využiteľné pri liečbe zlomenín či aterosklerózy.
Vedci z Ústavu materiálového výskumu SAV pracujú na vývoji špeciálneho skleneného materiálu, ktorý je pevný a zdravotne neškodný. V budúcnosti by dokonca súčiastky z neho účinne mohli nahradiť titánové implantáty. „Jedným z našich zámerov je vyvinúť kovové zlúčeniny na báze prvkov, ktoré máme v tele. Vápnik, horčík a zinok sme dali dohromady a vytvorili z nich zliatiny. Sú biodegradovateľné, časom sa do organizmu vstrebú,“ hovorí Karel Saksl. Pri rozkladaní by mali dokonca pomáhať regenerácii tkanív.
Kovové sklo sa podarilo získať zložitými procesmi. Vedci pri nich využívajú špičkové zariadenia, jediné svojho druhu na Slovensku. Náročným postupom sa napokon dostanú až k vyformovaniu konkrétnej súčiastky.
„Takto by sa mohli vyrábať dočasné spoje kostí, aké sa využívajú pri chirurgických zákrokoch. Po čase a zrastení kosti by sa v tele rozpustili do niečoho, čo je pre organizmus vitálne,“ vraví Saksl a zároveň dodáva, že týmto spôsobom by sa dali robiť aj implantáty na roztiahnutie ciev pri liečbe aterosklerózy. Vedcom sa už podarilo urobiť prvé kúsky, testujú ešte spekateľnosť kovového skla. Testovanie a zavedenie do praxe však môžu trvať ešte roky.
Ako vzniká kovové sklo