To by znamenalo aj vyradenie ruských atlétov zo všetkých súťaží vrátane OH v Riu. Kauzu nerieši len IAAF. Interpol oznámil, že začína vyšetrovanie, pričom riadiť ho bude Francúzsko. Práve francúzske úrady minulý týždeň začali s vyšetrovaním bývalého šéfa svetovej atletiky Lamina Diacka, ktorý je podozrivý z brania úplatkov práve za krytie dopingových prípadov ruských atlétov. Interpol celú akciu nazval Operácia Augiáš.
WADA navrhla doživotný zákaz činnosti štyrom trénerom, jednému lekárovi a piatim športovcom, medzi ktorými je aj olympijská víťazka v behu na 800 metrov z Londýna Maria Savinovová.
Zaznelo aj priame obvinenie ruského ministra športu Vitalija Mutka, že nariadil „manipuláciu s určitými vzorkami“. V prvej reakcii Mutko uviedol, že správa WADA je „politicky motivovaná“, komisia pre svoje tvrdenia nemá dôkazy a že agentúra môže len odporúčať, nie trestať.
Predseda IAAF Sebastian Coe označil správu za alarmujúcu a sľúbil urýchlenú reakciu. „To, čo v nej odznelo, je nesmierne vážne a skutočne by to mohlo viesť k vylúčeniu ruských atlétov,“ pripustil Coe.
Podľa komisie športovci za zatajenie pozitívneho testu údajne platili bývalému šéfovi Ruskej atletickej federácie Valentinovi Balachničevovi 20-tisíc rubľov (takmer 300 €), riaditeľ antidopingového laboratória Grigorij Rodčenkov dostával 30-tisíc (cca 450 €). Rodčenkov v reakcii na zverejnenie správy označil členov komisie WADA za hlupákov.
Čo je Augiášov chliev
Podľa mytológie slúžil bájny hrdina Herakles mykénskemu kráľovi Eurystovi. Ten mu prikázal splniť dvanásť úloh. Siedma úloha ho mala ponížiť, mal vyčistiť Augiášov chliev, ktorý sa nečistil 30 rokov a žili v ňom tisíce kusov dobytka. Herakles strhol časť múru chlieva a odklonil doň prúd neďalekej rieky, ten pretiekol chlievom a špinu odplavil späť do riečišťa. Vďaka tomu Herakles stihol nadľudskú úlohu v termíne.