Zákonodarcovia zložili slávnostný sľub, po ktorom úradujúca premiérka krajiny Ewa Kopaczová oznámila demisiu svojho kabinetu. O čosi neskôr odchádzajúcu predsedníčku vlády a jej členov prijal v prezidentskom paláci najvyšší predstaviteľ krajiny Andrzej Duda, ktorý rezignáciu formálne prijal. Súčasne požiadal vládnych činiteľov, aby plnili svoje povinnosti až do vymenovania nového kabinetu pod vedením dezignovanej premiérky Beaty Szydlovej, k čomu by malo pravdepodobne dôjsť už na budúci týždeň. Informovala o tom spravodajská televízia TVN24.
Prezident Andrzej Duda vo svojom vystúpení konštatoval, že nemá pochybnosti o vlastenectve všetkých prítomných v rokovacej sieni. Vyzval tiež poslancov k vecnosti bez ohľadu na stranícku príslušnosť a zdôraznil nutnosť vzájomného rešpektu v diskusiách na pôde zákonodarného zboru.
Premiérka Ewa Kopaczová vyvolala svojím vystúpením nielen pozitívne reakcie, pretože jej politickí rivali ho vnímali ako priveľmi agresívne. Budúcej vláde a poslancom PiS adresovala slová, v zmysle ktorých ich varuje, že to nebudú mať ľahké. Súčasne im pripomenula, že na prekonanie výsledkov vlády PO by mali dosiahnuť najvyšší hospodársky rast v EÚ a najnižšiu mieru nezamestnanosti za mnoho rokov. Kopaczová pripomenula aj predvolebné sľuby PiS a dodala, že ich plnenie bude jej strana veľmi precízne kontrolovať.
Po prvý raz od roku 1989, keď Poľsko odvrhlo komunizmus, má krajina parlament bez ľavicových politikov. Takisto je v novodobej histórii Poľska ojedinelé, že konzervatívci z doteraz opozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) získali v októbrových voľbách dostatočný počet hlasov a mandátov na to, aby mohli zostaviť jednofarebnú vládu s podporou parlamentnej väčšiny. Na presadzovanie svojej politiky tak nebude musieť robiť kompromisy so žiadnym koaličným partnerom.
PiS presadzuje silný proamerický postoj, ako i kladný vzťah k Severoatlantickej aliancii. Voči Európskej únii je však skeptickejšia než doteraz vládnuca centristická liberálne orientovaná Občianska platforma (PO), pripomenula tlačová agentúra AP.
PiS má svoje korene v protikomunistickom hnutí Solidarita a mnohí jeho členovia sú veľmi kritickí voči Rusku.
Mnohí z dezignovaných členov budúceho vládneho kabinetu zastávali podobné vysoké funkcie už v predošlej vláde PiS v rokoch 2005-07. V parlamentných voľbách v uplynulom mesiaci podporilo PiS 37,6 percenta voličov, čo strane zabezpečilo v 460-člennom parlamente 235 poslaneckých kresiel.