Ale pravda je iná, inšpiráciou mu bol legendárny gróf Dracula. A nielen pri výbere oblečenia. Prečo cyklistický šampión poňal svadbu takto hororovo?
Saganova svadba bola veľkolepá v každom detaile. Hoci býva zvykom, že najväčší záujem pútajú šaty nevesty, tentoraz to tak nebolo. Peter totiž prišiel v stredu pred oltár vyobliekaný ako uhorský veľmož. A nie hocijaký.
Ako Vlad Tepes
„Inšpiroval sa jedným filmom o Draculovi, kde videl takto vyšívané oblečenie,“ prezradil nám zdroj z blízkeho okolia ženícha. A naozaj, vo filme Dracula: Neznáma legenda z minulého roka má herec Luke Evans v úlohe grófa veľmi podobne zdobený kabát. „Na Peťovom oblečení je veľmi málo môjho dizajnu, pretože on sám prišiel s jasnou predstavou,“ priznal aj módny návrhár Martin Hrča, ktorý obliekol ženícha aj nevestu Katku (27).
A naozaj, takéto kabátce nosili uhorskí šľachtici v 15. storočí, keď v rumunskom Valašskom kniežatstve vládol obávaný Vlad Tepes prezývaný Dracul. Ten viedol boje s Turkami a traduje sa, že svoje obete napichoval na kôl. Preto ho volali aj Princ Narážač. Hoci historici pochybujú, že bol Vlad naozaj taký krutý, ako vravia legendy, pravdou je, že sa stal inšpiráciou pre írskeho spisovateľa Brama Stokera, ktorý v roku 1897 vydal svoj slávny román Dracula.
Spomienka na upíra
Lenže tu sa Saganova fascinácia upírskym grófom nekončí. Po obrade v kostole v Dolnom Kubíne sa mladomanželia presunuli do Oravského Podzámku, kde sa priamo pod majestátnym hradom postarali o poriadnu šou. Peter na starodávnom velocipéde stváral krkolomné kúsky na hrazde a celé jeho predstavenie si okrem miestnych zvedavcov nakrúcali aj profesionálni kameramani a fotograf.
Oravský zámok je tajomný hrad. Práve tu, ale aj v obci pod ním, totiž nemecký filmový štáb nakrútil v rokoch 1920-1921 slávny nemý horor Upír Nosferatu - Symfónia hrôzy. Príbeh o grófovi Orlokovi s potkaniou tvárou a dlhými pazúrmi, ktorý pije krv nevinných ľudí, fajnšmekri dodnes považujú za najhrôzostrašnejší film všetkých čias.
Režisér Friedrich Wilhelm Murnau chcel pôvodne nakrútiť film na motívy románu Dracula. Nezískal však filmovacie práva, preto pozmenil mená postáv a dej zasadil do fiktívneho mestečka Wismar. Vo filme jasne vidieť zábery vstupnej brány Oravského zámku, podchod, dvere do východnej bašty a kúsok nádvoria. Okrem Oravy sa nakrúcalo aj vo Vysokých Tatrách, ktoré mali predstavovať Transylvániu. „Slovensko sa na nakrúcanie hororu hodilo. Vtedy to bola zaostalá agrárna krajina, ktorá pôsobila tajomne,“ ozrejmil historik Oravského múzea Martin Chmelík.