Vrtuľník podľa informácií, ktoré získal Čas.sk, havaroval ešte v stredu krátko po tom, ako ho na slovenskom území zaregistrovali slovenskí policajti. Vrtuľník ruskej výroby s mŕtvymi šiestimi členmi posádky našli v katastri obce Stretavka (okres Michalovce). Ukrajinské úrady podľa informácií let stroja nepotvrdili. Slovenskí policajti následne zahájili pátranie, stroj aj obete nehody na palube vrtuľníka našli v piatok. Polícia pracuje aj s verziou, že na palube mohli byť prevádzači.
K pádu vrtuľníka mohla podľa predbežných informácií prispieť hustá hmla a tiež to, že stroj letel nízko. Na Slovensku už skôr v tomto roku havarovali nezávisle na sebe záchranársky vrtuľník aj armádna helikoptéra. Pri oboch nehodách zomrelo päť ľudí.
Podľa ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka ide o vrtuľník s výsostnými znakmi Ukrajiny. "V stredu v noci sme zaznamenali jeden z preletov neidentifikovaného leteckého stroja, ktorý prekročil našu hranicu. Následne prebiehalo pátranie, ktoré komplikovalo nepriaznivé počasie, najmä veľmi hustá hmla. Akonáhle sa dnes hmla zdvihla, objavili sme trosky vrtuľníka Mi2 v okrese Michalovce, kde boli nájdení aj mŕtvi pasažieri, ktorí sa pravdepodobne nachádzali vo vrtuľníku. Pátranie sa len začalo. Do tejto chvíle bolo nájdených šesť obetí nešťastia," povedal Kaliňák. V piatok večer sa počet obetí zvýšil na 7. TASR to potvrdil hovorca Ministerstva vnútra (MV) SR Petar Lazarov.
Pilot sa podľa neho s najväčšou pravdepodobnosťou snažil vyhnúť slovenským silám a prostriedkom. "A robil nebezpečné manévre. Najmä vo veľmi zhoršenom počasí, pretože letel veľmi nízko. Priamu, bezprostrednú príčinu nehody samozrejme v tejto chvíli ešte nepoznáme a všetko bude podrobené pátraniu. Je to mimoriadne smutná udalosť. A vidíte, že pašeráci či prevádzači sa neštítia akýchkoľvek nebezpečných aktivít, aby dokázali prelomiť našu hranicu," dodal minister vnútra.
Nevylúčil, že počet obetí sa môže pri ďalšom pátraní zvýšiť. "V tomto prípade nemôžeme potvrdiť ani vylúčiť žiadnu informáciu, že išlo o prevádzačov a obete sú aj nelegálni migranti. Na miesto boli privolaní všetci experti, kriminalisti, súdni lekári, ktorí budú obhliadať miesto činu," doplnil Kaliňák.
Ukrajinskú hranicu budú podľa neho vo zvýšenej miere monitorovať aj prostriedky protivzdušnej obrany. "Rozvinutie protivzdušnej obrany na našej východnej hranici je nie úplne najjednoduchšie rozhodnutie. Ide o naozaj mimoriadne opatrenie. Ale doba si vyžaduje mimoriadne opatrenia. Takže, teraz budú všetky prostriedky, ktoré má Slovensko k dispozícii, určené aj na stráženie vzdušného priestoru," uzatvoril minister vnútra.
Trosky vrtuľníka objavili asi dva kilometre od obce Stretavka. Sú porozhadzované v povodí rieky Uh na ploche približne 300 x 300 metrov. Väčšie torzo stroja leží pri skupine stromov. Polícia spomínanú oblasť kompletne uzavrela. Na miesto nehody si priviezla aj motorový čln. Pri zásahu asistujú s ťažkou technikou privolaní hasiči.
Prísne strážená hranica
Slovensko-ukrajinská hranica je prísne stráženú vonkajšou hranicou EÚ i schengenského priestoru voľného pohybu osôb. Slovenské bezpečnostné zložky v minulosti zaznamenali opakované pokusy o pašovanie napríklad cigariet z Ukrajiny na Slovensko.
Tento rok v septembri na východnom Slovenskom našiel pracovník poľnohospodárskeho družstva malé lietadlo, ktoré núdzovo pristálo na poli blízko obce Nižný Hrušov, vzdušnou čiarou asi 40 kilometrov od hranice s Ukrajinou.
Zo stroja boli odstránené identifikačné znaky, zostala iba ukrajinská vlajka namaľovaná na chvosta stroja. Slovenské ministerstvo vnútra vtedy uviedlo, že bezpečnostné zložky lietadlo podobné niekdajším práškovacím strojom Čmelák zaznamenali a let sledovali kvôli podozreniu z pašovania cigariet.