Úrady na rok 2015 udelili pre túto oblasť a okolie povolenie na odstrel desiatich z nich. Poľovné revíry vyberali podľa toho, kde dochádzalo k najčastejším stretnutiam s touto šelmou, ale aj podľa toho, kde po chlpáčoch ostávali škody na dobytku či včelstve. Či sa naplní povolený odstrel, je otázne, povolenie platí do decembra. V tomto období môžu byť medvede nervóznejšie.
„V závislosti od svojej hmotnosti zožerú denne od 10 do 25 kíl potravy, celkovo naberajú až 40 percent svojej váhy. Tukové zásoby využívajú cez zimu na všetky fyziologické procesy, v prípade samíc aj na tvorbu materského mlieka. Na jeseň sa u nich spánok minimalizuje, absolútnou prioritou je jedlo. Nepohrdnú vtedy ani potravou, ktorú by si v iné ročné obdobie možno ani nevšimli,“ dodal Slašťan.
Zasahuje do 4 okresov
Poľana je jednou zo 14 chránených krajinných oblastí na Slovensku. Zasahuje do okresov Banská Bystrica, Brezno, Detva a Zvolen. Vyhlásili ju v roku 1981 a má rozlohu 20 079 ha. Patrí pod 2. stupeň ochrany. Poľana je najvyššie sopečné pohorie na Slovensku. Na jej území sa nachádza jedna z najväčších vyhasnutých sopiek v Európe.
V Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Poľana sa podľa sčítania pohybuje približne 100 medveďov. Počas sčítania zaznamenali aj statné jedince, ktoré vážia 250 až 300 kíl. „Ide o odstrel desiatich jedincov v dvoch váhových kategóriách – do 100 a 150 kg. Povolenie trvá do 15. decembra 2015,“ vysvetlil Vladimír Hrúza, zoológ CHKO Poľana.