Nachádzate sa v Paríži? Boli ste svedkom útokov? Ozvite sa nám na tip@novycas.sk!
Najmenej 150 obetí si podľa spresnených údajov s odvolaním sa na parížsku prokuráturu vyžiadali nočné teroristické útoky v Paríži, zverejnil to denník The Guardian. Pri sérii šiestich násilných incidentov, pri ktorých teroristi strieľali do davu či páchali samovražedné atentáty, utrpelo tiež 215 ľudí zranenia, z toho 83 je v kritickom stave. Podľa vyšetrovateľov bolo zabitých celkom osem teroristov, čo sú podľa všetkého všetci.
K zodpovednosti za útok sa zatiaľ nikto neprihlásil, podľa očitých svedkov mohla byť motívom páchateľov účasť Francúzska v bojoch proti radikálnej organizácii Islamský štát (IS) v Sýrii a Iraku. Hoci bilancia obetí nie je konečná, už teraz je jasné, že ide o jeden z najhorších teroristických útokov v Európe.
Najviac obetí, asi 80, je z útoku v koncertnej sieni Bataclan v centre mesta, kam vtrhli útočníci s automatickými puškami. Podľa parížskej prefektúry boli v koncertnej sále štyria teroristi. Z pôvodných 1 500 návštevníkov si niekoľko desiatok zadržiavali ako rukojemníkov. Zasahujúcemu policajnému komandu sa podarilo zabiť len jedného páchateľa. Zvyšní traja sa vyhodili do vzduchu sami, výbušninami, korými boli opásaní.
Niekoľko ozbrojených mužov bez zakrytých tvárí vtrhlo dovnútra a začalo strieľať. Kričali pritom "Allah akbar" (Boh je veľký). Nasledovalo držanie rukojemníkov po dobu skoro troch hodín.
"Jasne som počul, ako hovorí rukojemníkom: 'Je to chyba Hollandea, je to chyba vášho prezidenta, nemá čo zasahovať v Sýrii'. Tiež hovorili o Iraku," povedal agentúre AFP 35-ročný rozhlasový a televízny moderátor Peter Janaszak. "S mojou matkou sme unikli z Bataclanu, vyhli sme sa streľbe. Bola tam kopa ľudí na zemi," povedal iný svedok, mladík s menom Louis.
Ďalšie útoky teroristi mierili na hostí reštauračných zariadení. Osemnásť ľudí bolo zabitých v triede Charonne, kde páchatelia strieľali v dlhých dávkach na ľudí sediacich v záhradke jednej kaviarne a japonskej reštaurácie. V ulici Aliber bolo zastrelených 14 osôb, a to na záhradke reštaurácie Malá Kambodža. Jedna z očitých svedkýň hovorila o surrealistickom výjave. "Všetci ležali na zemi, nikto sa nehýbal." Päť osôb tiež zahynulo v pizzerii v ulici Fontaine-au-Roi, ktorá leží len niekoľko stoviek metrov od koncertnej siene Bataclan. Štyria ľudia boli zabití pri útokoch pri futbalovom štadióne Stade de France. Traja z nich ale boli teroristi, pričom najmenej dvaja spáchali samovražedný atentát.
Práve na štadióne, kde sa hral priateľský zápas medzi Francúzskom a Nemeckom, bol v okamihu výbuchov aj francúzsky prezident François Hollande. Po výbuchoch ho ochranka okamžite odviezla. Po zasadnutí krízového štábu Hollande vyhlásili výnimočný stav, ktorý má platiť po celom Francúzsku. Zároveň sa rozhodli sprísniť kontroly na hraniciach.
Podľa francúzskych médií sa podarilo z koncertnej siene Bataclan uniknúť asi 60 ľuďom tak, že sa jeden po druhom dostali na strechu budovy. Hotely v okolí koncertnej haly sú plné šokovaných preživších. "Išiel som si niečo kúpiť a videl som s hrôzou telá na chodníku. Ľudia z okien hádzali prestieradlá, aby ich mohli zakryť ... Je to ako za vojny." citoval denník Le Figaro mladíka, ktorý býva vedľa ulice de Charonne.