V piatok boli obeťami obyvatelia či návštevníci Paríža, nie je vylúčené, že útočníci si onedlho nájdu iný smer. Na mieste je teda otázka - zlyhali vo Francúzsku tajné spravodajské služby? Prečo štát nedokázal ochrániť svojich občanov? Nový Čas hľadal odpoveď u bezpečnostných analytikov.
Jaroslav Naď: Štát nedokáže chrániť občanov na 100%
- Nie je v to v jeho moci. Faktom je, že od útoku na redakciu Charlie Hebdo Francúzi zabránili viacerým útokom. To, že tam zahynulo 8 útočníkov neznamená, že ich tam bolo iba toľko. Útok bol relatívne veľký a to znamená, že aj sieť podporovateľov bola veľká. Je možné, že tajné služby zachytili nejaké náznaky, ale až teraz majú dôkazy, ktoré im pomôžu identifikovať, kto bol za všetko zodpovedný. Predpokladám, že tam boli najmä radikalizovaní moslimovia s francúzskym občianstvom a radikáli z iných európskych krajín. Na druhej strane si myslím, že „akcia“ sa nezrealizovala tak, ako útočníci chceli. Útok na koncert bol plánovaný, útoky na futbal a prezidenta Hollanda boli veľkým lákadlom a zmenili pôvodný plán. Politická zodpovednosť európskych politikov je tá, že by mali riešiť problémy tam, kde vznikajú. Vzdušné útoky nestačia a bez koordinovanej pozemnej operácie problém Sýrie a Iraku nevyriešime. Toto bola posledná kvapka, ktorá povedie k tomu, že Hollande sa bude snažiť nájsť cestu, ako zrealizovať operáciu proti ISIS. Buď cez Bezpečnostnú radu OSN, alebo NATO. Možno to pôjde s mandátom EÚ a so spojencami. Je možné, že krajiny západnej Európy, a možno aj s Rusmi, sa spoja a začnú pozemnú operáciu.
Milan Žitný: Spravodajcom chýbajú informátori
- Útok, jeho logistika a dodanie zbraní sa museli pripravovať celé mesiace a museli ho riadiť ľudia, ktorí sa v Paríži vyznajú. Podobne ako v prípade Charlie Hebdo išlo o odpoveď domácich mladých frustrovaných ľudí. Je evidentné, že boli dobre pripravení. Mohli ich viesť aj Čečeni, ktorí sa pohybovali pred pár rokmi po Francúzsku a dobre sa v krajine orientujú. Tajné služby mali problém s identifikáciou útoku. Keďže ide o malé izolované skupiny disciplinovaných ľudí, ktoré nekomunikujú cez sociálne siete, ale používajú systém mŕtvych schránok, spravodajcovia to majú ťažké. Chýbajú im informátori. Keď totiž nie je informátor v moslimskom prostredí, tak neexistuje šanca na niečo prísť. To sa už niekoľkokrát stalo: napríklad Francúzi zadržali syna, zavolali otca a zistili, že on je ich informátor a pritom o synových aktivitách nič nevedel. Čiže rodičia nevedia, čo ich deti robia. Rodičia a deti začínajú vyznávať rôzne hodnoty.
Juraj Zábojník: Útoky Francúzi čakali
- Napriek tomu, že sa na prípadné teroristické útoky Francúzi pripravovali, nemôžeme si myslieť, že ktokoľvek dokáže ubrániť krajinu. Vo Francúzsku žije 7 miliónov moslimov, ktorí sú potenciálni teroristi. Dôvodom, prečo je tomu tak, je aj to, že každý druhý, tretí moslim sa cíti vo Francúzsku ako treťoradý občan. A to je moment, keď sú ľudia ochotní aj zomrieť. Asi boli útočníci Francúzi, a logisticky ich viedol niekto z ISIS. My nemôžeme riešiť situáciu ako „svetový policajt“. Ľudia sa dostanú pod tlak a, samozrejme, skúšajú z neho uniknúť. Toto generuje terorizmus. Treba riešiť príčiny a nie následky. Slovensko má šťastie, že nie sme ekonomicky zaujímavá krajina.