Už v sobotu vyhlásila nová poľská vláda, že nechce utečenecké kvóty. Podobný názor má nielen Slovensko, ale aj Česko a Maďarsko.
Konrad Szymański, nový poľský minister pre európske záležitosti, tvrdí: „V dôsledku tragických udalostí v Paríži si Poľsko musí zachovať úplnú kontrolu nad svojimi hranicami, nad azylovou a migračnou politikou.“ Bývalá poľská vláda totiž pôvodne „zradila“ svojich spojencov vo V4 a s kvótami súhlasila. Slovenský premiér Robert Fico zas tvrdí, že napätie a tlak proti migrantom bude v Európe po teroristických útokoch v Paríži rásť.
„Ľudia často ani nebudú veriť, čo budú hovoriť oficiálne zdroje. Veľa ľudí si bude myslieť, že je to spojené s migračnou krízou,“ tvrdí premiér. Zároveň upozornil na zvýšenie pravicového extrémizmu v Európe. Podľa bezpečnostného analytika Milana Žitného „Európa musí vyvinúť tlak na tureckého prezidenta Erdogana. Ten totiž drží v rukách kľúče k migrantskej kríze“.
V sobotu navyše vypukol v nelegálnom utečeneckom tábore v Calais, kde sa nachádzajú tisíce migrantov, požiar. Pracovníci tábora odmietajú, že by mal byť odvetou za útoky v Paríži, ale ako upozorňuje Daily Mail, objavila sa správa, že ho založili aktivisti, ktorí sú proti prítomnosti migrantov vo Francúzsku. V reakcii na migrantskú krízu reagovalo už aj Rakúsko, ktoré plánuje postaviť asi štvorkilometrový plot na hraniciach so Slovinskom, aby usmernilo utečenecký tok.
Do Slovinska a Chorvátska medzitým prišli ďalšie desaťtisíce migrantov. Do Srbska v priebehu týždňa prichádzalo menej utečencov, ale pravdepodobne to bolo iba pre generálny štrajk v Grécku, ktorý migrantský tok spomalil. Podľa zatiaľ poslednej štatistiky Medzinárodnej organizácie pre migráciu dorazilo do Európy za tento rok viac ako 800-tisíc utečencov. Pri pokuse preplávať Stredozemné more ich zahynulo takmer 3 500.