Po celej zemeguli horia sviečky a pripomínajú zabitých z mesta na Seine. Aj ľudia na Slovensku stále chodia pred francúzske veľvyslanectvo a pripomínajú si nevinné obete atentátov. Sociálne siete sú tiež plné odkazov Parížanom a sú plné fotografií mesta a najmä Eiffelovky, ktorá je symbolom mesta. Jej jednoduchá kresba sa stala značkou, ktorou ľudia vyjadrujú spolupatričnosť s Parížom. Mesto zostalo tiché, ale žije ďalej.
Prezident Andrej Kiska: Musíme držať spolu!
- Paríž prežil noc hrôzy a tento otrasný zážitok nám dokazuje, že musíme byť ako Európa jednotní. Úprimnú sústrasť pozostalým teroristických útokov v Paríži. Úprimnú sústrasť francúzskemu ľudu. Úprimnú sústrasť Francúzsku, ktoré je tak strašne skúšané terorizmom.
Sme šokovaní, sme smutní a sme aj rozhorčení. Teroristi znovu zabíjali ľudí v Paríži, aby medzi nami v Európe šírili strach a nenávisť. Aby medzi nami šírili zlo a chaos. Európa potrebuje po tejto ťažkej noci ešte väčšiu jednotu a potrebuje skutočnú akčnosť. Terorizmus nikdy nerozvráti demokraciu a slobodu Európy, ak dokážeme svoje hodnoty brániť. Spoločne a rázne. Myslím na nevinné obete útokov v Paríži a nesmiernu bolesť, ktorú zažívajú ich rodiny. Na znak solidarity s Francúzskom sú vlajky pred Prezidentským palácom na pol žrde. Spoločne sme zapálili sviečky pred veľvyslanectvom Francúzska a kondoloval som francúzskemu prezidentovi aj veľvyslancovi.
Francúzsky prezident označil túto agresiu za útok organizovaný teroristickou armádou zo zahraničia. Sú to tí istí ľudia, ktorí útočia na celom svete, kvôli ktorým utekajú milióny ľudí zo svojich domovov. Útočia na nevinných ľudí bez ohľadu na rasu a náboženstvo. Sú to ťažké chvíle. Musíme teraz držať spolu proti atmosfére strachu.
Vladimír Putin, ruský prezident: Musíme sa zjednotiť
Táto tragédia sa stala ďalším svedectvom barbarskej podstaty terorizmu, ktorý hádže rukavicu ľudskej civilizácii. Je zrejmé, že pre efektívny boj s týmto zlom je nutné reálne zjednotenie úsilia celého medzinárodného spoločenstva. Chcel by som potvrdiť, že sme pripravení na úzku spoluprácu s francúzskymi partnermi pri vyšetrovaní zločinu spáchaného v Paríži. Dúfam, že organizátori a páchatelia budú postavení pred spravodlivosť.
Barack Obama, americký prezident: Rátajte s našou pomocou
- Znovu sme boli svedkami ohavného pokusu o terorizovanie nevinných civilistov. Útoky boli namierené proti celému ľudstvu. Spojené štáty budú stáť po boku Francúzska v boji proti terorizmu a extrémizmu, Francúzsku poskytneme všetku možnú pomoc. Sľubujeme, že spravíme všetko pre to, aby boli páchatelia postavení pred spravodlivosť. Sloboda, rovnosť, bratstvo.
Robert Fico, slovenský premiér: Pomôžeme Francúzsku
- Slovensko so všetkými svojimi možnosťami, predovšetkým v oblasti spravodajskej, je pripravené pomôcť Francúzsku pri vyšetrení tohto ohavného zločinu. Už niekoľko mesiacov tvrdíme, že bezpečnostné riziká spojené s migráciou sú obrovské. Len nadviažeme na všetko, čo sme v tejto oblasti už urobili. Dá sa očakávať ešte väčšia mobilizácia bezpečnostných zložiek. Zvažujeme ďalšie kroky, ku ktorým môže pristúpiť Bezpečnostná rada SR, ktorú som zvolal. Boli prijaté preventívne opatrenia. A to monitorovanie záchytných táborov, ako aj tábora v Gabčíkove, zvýšené bezpečnostné opatrenia na športových či kultúrnych podujatiach. Slovenských vojakov však do Sýrie pošleme len s mandátom Bezpečnostnej rady OSN. Tak ako sú v Afganistane.
František, pápež
- Je to svojim spôsobom tretia svetová vojna podávaná po kúskoch a v kontexte globálnej komunikácie je tu cítiť vo vzduchu vojnu. Je to ovzdušie, ktoré vyvolávajú a zámerne podnecujú najmä tí, ktorí chcú stret medzi rôznymi kultúrami a civilizáciami a aj tí, ktorí s vojnami špekulujú, aby zarobili na predaji zbraní. Sarajevčania, vy viete, pretože ste zažili, aké je to utrpenie, pustošenie a aká je to bolesť, dokazuje svetu, že spolupráca je možná."
Jean-Claude Juncker, preds. Európskej komisie
- Tí, ktorí spáchali atentáty sú práve tí, pred ktorými utečenci utekajú, a nie naopak. Preto nepripadá do úvahy meniť európsku politiku voči utečencom.
Bašár Asad, sýrsky prezident
- Divokému teroru, aký spoznalo Francúzsko, čelí sýrsky národ už päť rokov. Na šírení terorizmu má podiel chybná politika západných krajín, najmä Francúzska.
François Hollande, francúzsky prezident
- Je to akt vojny, ktorý spáchala ozbrojená armáda Islamského štátu... Je to vojnový čin proti tomu, čím sme, proti slobodnej krajine. Je to absolútne barbarský čin. To, čo bránime, je naša vlasť, ale je to viac ako ona. Sú to hodnoty humanity a Francúzsko vie prijať zodpovednosť. Vyzývam vás, aby sme boli jednotní.“
Angela Merkelová, nemecká kancelárka
- Nemecko žiali za obeťami a želá zraneným skoré uzdravenie. Za nami je jedna z najstrašnejších nocí, aké Európa už dlho nezažila. Ľudia v Paríži museli pretrpieť nočnú moru násilia, teroru a strachu. Nemecko stojí po boku Francúzska. Budeme spoločne s vami stáť v boji proti tým, ktorí vám spôsobili takú neznesiteľnú bolesť. Tento útok na slobodu platil nielen pre Paríž, ale bol proti nám všetkým. Preto im aj spoločne odpovieme. Aj občania chcú počuť jasnú odpoveď – a tou je, že žijeme s láskou k blížnemu. Veríme, že každý jednotlivec má právo na hľadanie svojho šťastia, život v rešpekte ostatných a tolerancii. My vieme, že slobodný život je silnejší ako akýkoľvek teror.
Jaroslav Naď, bezpečnostný analytik: Štát nedokáže chrániť občanov na 100 %
- Nie je v to v jeho moci. Faktom je, že od útoku na redakciu Charlie Hebdo Francúzi zabránili viacerým útokom. To, že tam zahynulo 8 útočníkov, neznamená, že ich tam bolo iba toľko. Útok bol relatívne veľký, a to znamená, že aj sieť podporovateľov bola veľká. Je možné, že tajné služby zachytili nejaké náznaky, ale až teraz majú dôkazy, ktoré im pomôžu identifikovať, kto bol za všetko zodpovedný. Predpokladám, že tam boli najmä radikalizovaní moslimovia s francúzskym občianstvom a radikáli z iných európskych krajín. Na druhej strane si myslím, že „akcia“ sa nezrealizovala tak, ako útočníci chceli. Útok na koncert bol plánovaný, útoky na futbal a prezidenta Hollanda boli veľkým lákadlom a zmenili pôvodný plán. Politická zodpovednosť európskych politikov je tá, že by mali riešiť problémy tam, kde vznikajú. Vzdušné útoky nestačia a bez koordinovanej pozemnej operácie problém Sýrie a Iraku nevyriešime. Hollande sa bude snažiť nájsť cestu, ako zrealizovať operáciu proti ISIS. Buď cez Bezpečnostnú radu OSN, alebo NATO. Možno to pôjde s mandátom EÚ.
Milan Žitný, bezpečnostný analytik: Spravodajcom chýbajú informátori
- Útok, jeho logistika a dodanie zbraní sa museli pripravovať celé mesiace a museli ho riadiť ľudia, ktorí sa v Paríži vyznajú. Podobne ako v prípade Charlie Hebdo išlo o odpoveď domácich mladých frustrovaných ľudí. Je evidentné, že boli dobre pripravení. Mohli ich viesť aj Čečeni, ktorí sa pohybovali pred pár rokmi po Francúzsku a dobre sa v krajine orientujú. Tajné služby mali problém s identifikáciou útoku. Keďže ide o malé izolované skupiny disciplinovaných ľudí, ktoré nekomunikujú cez sociálne siete, ale používajú systém mŕtvych schránok, spravodajcovia to majú ťažké. Chýbajú im informátori. Keď totiž nie je informátor v moslimskom prostredí, tak neexistuje šanca na niečo prísť. To sa už niekoľkokrát stalo: napríklad Francúzi zadržali syna, zavolali otca a zistili, že on je ich informátor a pritom o synových aktivitách nič nevedel. Čiže rodičia nevedia, čo ich deti robia. Rodičia a deti začínajú vyznávať rôzne hodnoty.