Po teroristických útokoch platí vo Francúzsku výnimočný stav. Krajina sa zahalila do trojdňového štátneho smútku a polícia rozbehla rozsiahlu raziu s cieľom nájsť všetky osoby zapletené do barbarského vraždenia.
V piatok večer siedmi atentátnici zaútočili v rovnakom čase na rôznych miestach v centre Paríža – strieľali do ľudí v reštauráciách, odpálili výbušniny pripevnené na svojich telách a postrieľali účastníkov koncertu v rockovom klube. Bilancia je desivá - 129 obetí a vyše 350 zranených. Útoky, ku ktorým sa prihlásil Islamský štát, označil francúzsky prezident za „akt vojny“. Okrem smútku ľudia cítia obavy z toho, čo bude ďalej. Celý víkend sa vo Francúzsku niesol v atmosfére spomienok na tých, ktorí masaker neprežili. Mesto na Seine je ochromené – v uliciach je plno ozbrojencov a najznámejšie pamiatky sú neprístupné.
Ku koncertnej hale Bataclan, kde teroristi postrieľali 89 ľudí, sme prišli asi 20 hodín po masakri. Ulice sú zahradené, príslušníci polície a armády ozbrojení samopalmi púšťajú dnu len obyvateľov danej štvrte. Iba v januári pritom podobnú situáciu zažívali Parížania neďaleko, kde sídlila redakcia satirického týždenníka Charlie Hebdo. Na stenách ešte vidno nálepky s heslami „Je suis Charlie“, ktoré nestihli vyblednúť.
Pri Bataclane sa schádzajú ľudia, zapaľujú sviečky a vyjadrujú sústrasť rodinám, ktoré prišli o svojich milovaných. „Nedovolíme teroristom, aby nás pripravili o slobodu a rozdelili nás,“ stojí na jednom z odkazov, ktoré ľudia na pietne miesto priniesli. Z každej strany uzavretých ulíc sledujú situáciu desiatky televíznych štábov. O niekoľko kilometrov ďalej, pri slávnej Eiffelovke, už po domácich či turistoch niet ani stopy. Veža po útokoch zostala zatvorená a zahalená v tme. Vyprázdnený priestor, ktorý je zvyčajne plný návštevníkov, pôsobí ponuro a spustnuto. Zhasnutá dominanta Paríža zvýrazňuje trojdňový štátny smútok.
Policajné autá na chodníkoch sú zase dôkazom zásahu v neďalekom hoteli. Informácie, na základe ktorých vyšetrovatelia pátrali po stopách teroristov iba kúsok od nás, sa však nepotvrdili. Nervozitu cítiť vo vzduchu... V uliciach, kde zvyčajne v sobotu večer počuť život a smiech sa nesú len tlmené rozhovory niektorých domácich. Väčšina totiž zostala na odporúčanie polície doma.
Napriek obavám sa v nedeľu večer začínajú schádzať ľudia na Place de la République, kde sa v januári uskutočnila obrovská demonštrácia po útokoch Charlie Hebdo. Pod obrovskou sochou zapaľujú sviečky a priestor strážia desiatky ozbrojencov. Tak ako celú metropolu. Nikto netuší, či sa v Paríži najbližšie dni môže ešte stať. Všetci však cítia podporu zo sveta a vedia, že hrdých Francúzov len tak ľahko na kolená nikto nepoloží.
Minúta ticha za Paríž
Obete teroristických útokov si obyvatelia Európy pripomenú dnes napoludnie minútou ticha. „Ide o útok proti nám všetkým“ zhodli sa lídri všetkých 28 členských štátov únie.
Obete krviprelievania
Ich mladé životy vyhasli na najromantickejšom mieste v Európe, v Paríži. Hlavné mesto Francúzska sa však z minúty na minútu zmenilo na peklo plné bolesti a strachu o blížnych. Niektorí ľudia, žiaľ, pred ohavnými činmi bezcitných teroristov uniknúť nestihli. Prinášame vám prehľad niekoľkých osôb, ktoré nedokázali uniknúť pred bezcitnými monštrami. Teraz už na svojich milovaných príbuzných dávajú pozor zhora.
Nick Alexander († 36)
Angličan Nick Alexander na koncerte predával suveníry s logom skupiny. Jeho priateľka Polina Buckley napísala, že ho bude vždy ľúbiť.
Lola Salines
Dievča, ktoré pracovalo v podniku La Boucherie de Paris, sa už viac nepozrie na svojho otca. Zdrvený George Salines oznámil, že jeho dievčatko prišlo o život počas koncertu v klube Bataclan.
Nohemi González († 23)
Američanka bola v Paríži na výmennom pobyte, kde študovala na dizajnérskej škole. Práve bola s kamarátkou na večeri, keď ju zasiahla strela chladnokrvného vraha.
Valentin Ribet († 26)
Začínajúci právnik Valentin bol medzi prvými identifikovanými obeťami, ktoré zahynuli počas koncertu Eagles of Death Metal v Bataclane.
Juan Gonzalez Garrido († 29)
Mladý Španiel sa tiež nachádzal v klube Bataclan. Rádiová stanica TVE zistila, že Juan bol inžinier a vo Francúzsku žil len dva roky s manželkou. Zobrali sa minulý rok.
Guillame Decherf († 43)
Francúz patril tiež medzi tých, ktorých život vyhasol v koncertnej sále. Guillame bol otcom dvoch dcér a pracoval ako novinár pre magazín Les Inrockuptibles.
Marie Mosser († 24)
Marie, ktorá pochádzala z francúzskeho mesta Nancy, posledný raz vydýchla, keď si užívala koncert v hudobnom klube. Pracovala v odbore digitálneho marketingu a komunikácií.
Elodie Breuil († 23)
Mladá študentka, ktorá s matkou pochodovala za noviny Charlie Hebdo, sa so skupinou priateľov chystali na koncert do klubu Bataclan. Keď sa o jej smrti dozvedel jej brat Alex (26), úplne sa zrútil.
Djamila Houd († 41)
Krásna Francúzka popíjala na ulici Rue de Charrone kávu, keď ju zastrelil ozbrojený terorista. Médiám sa podarilo vypátrať, že pracovala v prestížnom módnom dome značky Isabel Marant.
Mathieu Hoche († 38)
Milovník prírody pracoval ako technik pre televízny kanál France24. V čase útokov bol na koncerte. Jeho kamarát Antoine Rousseay o ňom napísal, že bol aktívny muž a miloval rock‘n‘ roll.