Pomôže im to vytvoriť si obraz nielen o tom, čo sa dialo pred a po novembri 1989, ale aj pri súčasnej konfrontácii s množstvom informácií. "Vždy som znášal mieru kritiky za tvrdenie, že nie všetko pred rokom 1989 bolo zlé," povedal dnes Fico pred slávnostným obedom s 19 vysokoškolákmi zo siedmich škôl.
Úrad vlády SR ich oslovil pri príležitosti utorkového štátneho sviatku – Dňa boja za slobodu a demokraciu a Medzinárodného dňa študentstva. Ide o študentov, ktorí sa zúčastňovali na projekte "S premiérom na cestách".
Premiér sa podľa svojich slov netají názorom, že pred rokom 1989 mnoho ľudí pracovalo poctivo, čo je hodné úcty a nasledovania. "Vytvárali tým hodnoty, na ktorých vznikala aj samostatná Slovenská republika," uviedol. Sú však aj fakty, ktoré "boli zlé a treba ich odsúdiť".
Po páde socializmu sa podľa Fica podarilo na Slovensku vybudovať životaschopný politický systém, založený na viacerých politických stranách. "Mohol by niekto namietať, že je až príliš životaschopný, ale sme v Európe a takéto tradície sú tu namieste," podotkol.
Slovensko je dnes podľa neho vnímané ako krajina, kde je jedna z najväčších slobôd tlače. Fico počas príhovoru upriamil pozornosť na definíciu z Ústavy SR. Tá podľa jeho slov hovorí, že "naša spoločnosť je založená na trhovom hospodárstve, ale musí to byť sociálne a ekonomicky orientované, čo sú rovnocenné prívlastky". Podľa neho by to mala rešpektovať každá generácia.
Počas obeda chce premiér so študentmi hovoriť o udalostiach súvisiacich s výročiami študentských demonštrácií za slobodu. Diskutovať budú aj o aktuálnych udalostiach, ktoré sa dejú v Európe. "Teším sa na zaujímavú výmenu názorov," konštatoval premiér.
Zaujíma ho tiež, s akými rôznymi nápadmi ho študenti oboznámia počas diskusie. Verí, že zo slávnostného obeda v tento deň sa stane tradícia. Na obede sú aj predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini, podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák a podpredseda vlády a minister financií SR Peter Kažimír.