Tvrdia to starostovia 17 bratislavských mestských častí v reakcii na razie Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) na miestnych úradoch v Čunove a Záhorskej Bystrici. Zatiaľ však nie je jasné, či touto iniciatívou nepriamo podporujú starostu Marianky obvineného z korupcie, alebo žiadajú spravodlivosť. Dnes už bývalého starostu pútnickej Marianky (okr. Malacky) Radovana Juriku muži zákona obvinili z korupcie. Vo štvrtok Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici rozhodol, že do väzby nepôjde a stíhaný bude na slobode.
Hneď v ten istý deň si polícia posvietila aj na starostov Záhorskej Bystrice a Čunova. A práve pre razie na mestských úradoch plánujú starostovia spoločne spísať výzvu vláde. „Chceme, aby riešila financovanie obcí a zastavila hon na starostov,“ uviedol pre denník Nový Čas Jozef Krúpa, starosta mestskej časti Bratislava-Záhorská Bystrica. Podľa jeho slov bola minulotýždňová razia NAKA, ktorou polícia vyšetrovala možnú korupciu starostov, neprimeraná.
„Požadovali zmluvy za posledných päť rokov. Vraj ak ich nedostanú ihneď, rozkopú kancelárie,“ povedal starosta a dodal, že polícia v čase zásahu nemala vybavené povolenie. „Prokurátorka pre Bratislavu IV o ničom nevedela, podal som teda na Generálnu prokuratúru trestné oznámenie za zneužitie právomoci verejného činiteľa,“ uviedol Krúpa.
So zvyšujúcim sa počtom obyvateľov Bratislavy rastú podľa hláv obcí aj nároky na občiansku vybavenosť. Tá však niečo stojí. „Zastupiteľstvo teda schválilo záväzné nariadenie, aby sme oslovili budúcich stavebníkov a požiadali ich o dar mestskej časti,“ doplnila starostka Čunova Gabriela Ferenčáková.
„Pokiaľ darcovia súhlasili, bola s nimi spísaná darovacia zmluva. Dary boli vždy dobrovoľné, evidované na osobitnom účte a mohli sa využívať iba na veci, ktoré boli v tej zmluve napísané,“ zdôraznil Krúpa. Starostovia sa bránia, že finančný dar nepodmieňoval vydanie stavebného povolenia a k aktuálnej kauze starostu Marianky sa nechceli vyjadrovať. „Marianka sa nás netýka, nie je mestskou časťou Bratislavy,“ zhodli sa starostovia.
Advokátka: Dar obci je legálny
Advokátka Mgr. Ivica Štiglitz: „Darovacia zmluva podľa Občianskeho zákonníka je bezodplatná dohoda o predmete daru, ktorým môže byť vec, právo alebo iné majetkové hodnoty. Pod bezodplatnosťou rozumieme, že za poskytnuté plnenie obdarovaný nie je povinný poskytnúť darcovi nejaké majetkové plnenie. Podľa zákona o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy je dar vlastným príjmom rozpočtu obce a o jeho použití rozhoduje obec samostatne. To neplatí, ak darca určí účel daru, na ktorý sa má použiť.“