S nimi budú čakať na svojich súperov z "trojky" aj Švédsko, Poľsko, Rumunsko, Maďarsko. Na definitívne rozdelenie boli potrebné výsledky záverečných barážových odviet, z nich skompletizovali kompletný 24-členný zoznam Švédsko a Ukrajina.
Pred utorňajšími duelmi nemali práve Česi s Turkami isté nasadenie do košov. Podľa UEFA preto existovali štyri možné scenáre o zaradení, ktoré sú po konci baráže definitívne známe. Turci sa posunuli do štvrtého koša a môžu byť súperom zverencov trénera Jána Kozáka na finálovom turnaji spoločne s Írskom, Walesom, Albánskom, Severným Írskom či Islandom, ktorý Slováci v záverečnom dueli v roku 2015 zdolali v Žiline 3:1.
Uzatvorené bolo zloženie prvého 5-členného koša - obhajca Španielsko, Nemecko, Anglicko, Portugalsko a Belgicko. Koše sa vytvorili na základe rebríčka koeficientov národných tímov, ktoré UEFA uzavrela v októbri po skončení základných skupín kvalifikácie o ME. Koše číslo 2., 3. a 4. majú šesť tímov, z každého pôjde po jeden do základnej skupiny. Ešte minulý mesiac boli definitívne potvrdení piati z prvého koša, piati z druhého a štyria zo štvrtého. Odvtedy už pre 3. kôš potvrdili Slovensko, Poľsko a Rumunsko, po úspešnej baráži aj Maďarsko a Íri.
Národný koeficient reprezentácie sa vypočítava z jej výsledkov podľa kľúča, ktorý berie do úvahy 20 percent výsledkov z UEFA 2012 (kvalifikácia aj finálový turnaj) a po 40 percent z dosiahnutých výsledkov v kvalifikácii a na MS 2014, resp. kvalifikácii EURO 2016.
"Teraz nás čaká žreb, poviem úprimne, je tam veľa ťažkých súperov. Ak by som si však mal vybrať, na ME nechcem do skupiny Španielsko a Belgicko," prezradil kouč Slovákov Ján Kozák.
Zloženia košov pri žrebe EURO 2016:
1. kôš: Španielsko, Nemecko, Anglicko, Portugalsko, Belgicko
2. kôš: Taliansko, Rusko, Švajčiarsko, Rakúsko, Chorvátsko, Ukrajina
3. kôš: Česko, Švédsko, Poľsko, Rumunsko, SLOVENSKO, Maďarsko
4. kôš: Turecko, Írsko, Island, Wales, Albánsko, Severné Írsko.