Najmä Islamská nadácia sa ohradila proti tomu, že ich chce sledovať všetkých a nielen tých, u ktorých je podozrenie z radikalizácie. Jeho vyjadrenia si všimli aj zahraničné médiá. Britský The Independent píše, že premiér, ktorý je v predvolebnom období, využil udalosti vo Francúzsku na to, aby zdôraznil obavy z prijímania utečencov a integrácie moslimských komunít do európskych spoločenstiev.
Islamská nadácia vo svojom vyhlásení zdôrazňuje najmä mierumilovnosť islamu a ohradzuje sa proti jeho spájaniu s radikálnymi islamistami: „Teroristické útoky v Paríži sú útokom na našu ľudskosť, na európske hodnoty humanizmu a na fundamentálne hodnoty islamu. Skutočnosť, že vrahovia z Paríža pri svojom besnení volali meno božie, nie je dôkazom ich spätosti s islamom, ale len ich úbohou snahou ospravedlniť vlastné neľudské činy.“
Pobúril ich výrok o monitorovaní a prirovnali ho k časom z druhej svetovej vojny: „Pýtame sa, či zostane len pri monitorovaní, alebo sa máme pripraviť aj na povinné nosenie zeleného polmesiaca inšpirovaného žltou hviezdou, ktorú museli nosiť v temných časoch slovenských dejín príslušníci inej ‚monitorovanej‘ náboženskej skupiny.“ Premiér Fico napriek tomu svoj tón nezmiernil. „Podľa zákonov Slovenskej republiky bude monitorovaná každá osoba, ktorá má byť monitorovaná. Ja sa tu nebudem hrať na úzkoprsého ľudskoprávneho svätuškára. Každý jeden človek, nechcem hovoriť o moslimoch, u ktorého sú dôvody na monitorovanie, bude monitorovaný,“ povedal na tlačovej besede po rokovaní vlády Fico.
Miroslav Kusý, mediálny analytik
Premiér je už v kampani a hrá na to struny obligátneho publika, a že mu to naháňa body, vidieť na prieskumoch. Na druhej strane je to aj jeho presvedčenie, že zabarikádovať Slovensko je najlepšia ochrana.
Milan Žitný, bezpečnostný analytik
Je to cynický a premyslený kalkul, pretože idú voľby. Premiér chcel uloviť čo najviac hlasov, aby znova mohol vládnuť sám. Moslimovia ho voliť nebudú a ak aj áno, je to málo hlasov, preto mohol pokojne toto čosi cynické a nehorázne povedať.
František Skokan, psychológ:
Od predstaviteľa štátu sa vždy očakáva, že zaujme razantný postoj k svojmu národu. Je to potrebné, aby sa väčšina cítila istá. Veľa ľudí sa bojí, potrebuje ochranu. Na druhej strane, ak sme monitorovaní napríklad na diaľnici. Ak som nič neporušil, nemám strach. Nemá to na mňa nejaký psychologický dosah.
Róbert Slovák, odborník na politický marketing:
Dúfam, že je to nešťastne sformulovaná myšlienka, pretože z hľadiska politického kontraproduktívne, nie osožné. To si na základe reakcie ľudí, nielen komunity, pán premiér uvedomil. Jeho reakcie na útoky hodnotím ako predčasné, bez nejakého hlbšieho naštudovania problematiky. Možno mu pripravujú vyjadrenia nie do hĺbky a potom dochádza k unáhleným vyjadreniam, nepresnostiam a zlým formuláciám, ktoré zbytočne podnecujú vášne. Nie je to z pohľadu voliča dobré, už raz sa mu to nevyplatilo, pri prezidentských voľbách išiel veľmi na hranu, jeho rétorika bola ostrá, kontroverzná a jeho voliči ho nezvolili. Neverím, že chce urobiť tú istú chybu.
Ján Baránek, mediálny analytik:
My tých moslimov nemáme na Slovensku toľko, že by sa nedali sledovať. Ja si však myslím, že premiér sa preriekol a povedal niečo, čo povedať nemal. Či to prerieknutie bolo účelové a zámerné, o tom by sme mohli diskutovať, a neviem
vylúčiť, či to bolo kvôli voľbám. Vie, že protesty moslimov v spoločnosti nebudú mať veľký dosah a nie je ich toľko, že by mu vo voľbách chýbali ich hlasy.