Stretol sa s francúzskym ministrom zahraničia Fabiusom. Nový Čas ho zastihol tesne pred odletom domov. Prezradil nám, či je možné poraziť islamských radikálov vzdušnými silami a aj to, o akú pomoc ho Francúzi na stretnutí žiadali.
Požiadal vás minister o pomoc pri ochrane Francúzska?
Naše stretnutie sa konalo pár hodín po tom, ako Francúzsko na základe európskych zmlúv požiadalo partnerov z EÚ o pomoc. Ja som ministrovi Fabiusovi deklaroval jasnú podporu SR a dohodli sme sa, že diplomatickými kanálmi spresníme, ako by náš príspevok mohol vyzerať.
Ako táto pomoc Slovenska bude vyzerať?
Spoločne to spresníme podľa konkrétnych potrieb francúzskych partnerov. Ale už teraz som jasne povedal, že v situácii, keď teroristi brutálne útočia priamo na území EÚ, je jasné, že musíme reagovať a konať spoločne a byť jednotní. Slovensko je pripravené podporiť Francúzsko.
Je možné teroristov z ISIS poraziť len zo vzduchu?
Hrozby, akú predstavuje tzv. Islamský štát a jeho krvilační žoldnieri, sa zbavíme len spoločným úsilím na viacerých frontoch - na vojenskom, politickom, ekonomickom, ale aj kultúrnom a sociálnom.
Do akej miery vám výroky prezidenta Hollanda pripomínajú výroky prezidenta Busha z 11. novembra 2001: Sme vo vojne, pomstíme obete...?
Faktom je, že Európa bola brutálne a zákerne napadnutá na vlastnej pôde a nebol to len útok na štyri lokality v Paríži. Toto sa týka každého štátu EÚ a NATO. Vo vojne s terorizmom sme však už dlho - spomeňte si na útoky na verejnú dopravu v Madride, Londýne, útok na synagógu v Bruseli, na Charlie Hebdo. V tomto kontexte mi vyjadrenia prezidenta Hollanda znejú adekvátne.
Dá sa podobným udalostiam zabrániť monitorovaním moslimských skupín, keďže islamisti si vypracovali bezpečnostné opatrenia, ktoré tajným službám bránia v prieniku agentov medzi nich?
Je viacero nástrojov, ako sa dá zabrániť tejto hrozbe, no nie je veľmi žiaduce hovoriť o tom verejne. Ukazuje sa však, že je nevyhnutné zintenzívniť a zrýchliť výmenu informácií medzi krajinami.