Ten hovorí, že v prípade, ak sa členský štát na svojom území stane obeťou ozbrojenej agresie, ostatné štáty sú povinné mu poskytnúť pomoc všetkými dostupnými prostriedkami. Vojenskú pomoc nevynímajúc. Niektorí odborníci otvorene hovoria, že Slovensko je vo vojne. Koho môžu kompetentní do boja proti Islamskému štátu poslať?
Predstavitelia Francúzska hovoria po piatkových krvavých útokoch, pri ktorých zahynulo 129 ľudí, o vojne. Boj proti Islamskému štátu však podľa nich zahŕňa všetky štáty Európskej únie. Aj niektorí naši bezpečnostní analytici skloňujú toto slovo. A Slovensko je ochotné Francúzsku pomôcť. „Sme pripravení zodpovedne v zmysle článku o vzájomnej pomoci preskúmať a reagovať na francúzske požiadavky, ako prídu,“ vyhlásil minister obrany Glváč.
Špeciálne jednotky aj zdravotníci
Zisťovali sme, aké prostriedky im vieme poskytnúť. Vyzerá to, že okrem zdravotníckej pomoci vieme poslať do boja proti ISIS aj špeciálne jednotky EOD, ide o vyhľadávanie a likvidáciu nástražných výbušných systémov a mín, rovnako sú v hre aj chemici, ktorých pracovnou náplňou je identifikácia nebezpečných látok a následná dekontaminácia. „Do úvahy pripadajú aj príslušníci 5. pluku špeciálneho určenia,“ potvrdil Glváč. Ide o elitnú jednotku pre špeciálne operácie. Samozrejmosťou je aj transportná čata, ženisti a vojenské spravodajstvo. Pomoc členských štátov bude koordinovať Európska únia, zatiaľ však Francúzsko žiadnu požiadavku voči Slovensku nevzniesla. Ministerstvo je však pripravené. Ozbrojené sily SR na zmenu bezpečnostnej situácie reagujú. Po útokoch v Paríži prijaté bezpečnostné opatrenia.
Cvičia aj na teroristov
Už v minulom roku zorganizovali neplánované cvičenia, ako je napríklad Letná búrka, kde si vojaci precvičili pripravenosť svojich síl a prostriedkov do NATO Response Force – Sily rýchlej reakcie. „Ďalším neplánovaným cvičením bola Zelená vlna, kde si vojaci precvičili koordináciu s ostatnými zložkami záchranného systému pre zásah v rámci domáceho krízového manažmentu. Konalo sa medzinárodné cvičenie Ground Pepper, kde si vojaci precvičili bojové činnosti, útok a obranu v rámci kolektívnej obrany,“ vymenúva minister.
Vo vojne sme už dávno
Bezpečnostný analytik Juraj Zábojník:
- Sme v najpokojnejšej zóne v rámci Európskej únie. To však neznamená, že to stále platí. Ak Slovensko prijme francúzsku výzvu o súčinnosti, je potrebné rátať so zvýšenou bezpečnosťou. To, čo povedal Hollande, že sme vo vojne, ja tvrdím dávno. Terorizmus je však veda, ktorú treba študovať roky. Tento parížsky útok obrovsky posilnil teroristické skupiny. Pre ISIS je to veľký úspech. Ich cieľom je totiž rozsievať strach. To, že Francúzsko vyhlásilo výnimočný stav, im nahráva.
Bezpečnostný analytik Jaroslav Nad:
- Chápem vyjadrenie francúzskeho prezidenta o vojne. Nemyslím, že podporou
v rámci Lisabonskej zmluvy sa ocitneme v bezprostrednom ohrození. Ide skôr o krajiny, ako napríklad Nemecko, Británia, Belgicko či Rusko. Na druhej strane nám blízka Viedeň bojuje s radikalizáciou moslimov, takže netreba nič podceňovať.