Holandsko - súčasť koalície vedenej Spojenými štátmi, ktorá bombarduje organizáciu Islamský štát (IS) v Iraku - "vážne uvažuje", že sa pridá k leteckej operácii na druhej strane hranice, v Sýrii.
Rutte sa vyjadril počas rozpravy holandského parlamentu o parížskych útokoch z minulého piatka, pri ktorých islamskí teroristi zabili vo francúzskej metropole 129 ľudí.
Keď Holanďania v septembri oznámili, že poskytnú stíhačky F-16 na boj proti militantom Islamského štátu, ministerka obrany Jeanine Hennisová-Plasschaertová vyhlásila, že na bombardovanie v susednej Sýrii neexistuje medzinárodný právny základ. "Už existuje," uviedla hovorkyňa holandského ministerstva obrany Sascha Louwhoffová. "Právne už neexistuje prekážka," dodala.
Holanďania teraz posudzujú a zvažujú podrobnú žiadosť Francúzska o vojenskú pomoc, ktorá sa opiera o obrannú klauzulu Európskej únie. Tá krajine zaručuje podporu ostatných spojencov v EÚ. Holanďania takisto posudzujú dopad vojenského zásahu a úlohu Ruska.
"Vážne uvažujeme nad tým, ako by sme mohli prispieť na sýrskej strane (hranice)," povedal dnes premiér Rutte zákonodarcom v Haagu, kde sídli holandský parlament.
Zvažuje aj Nemecko
Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová vo štvrtok počas stretnutia s talianskou kolegyňou Robertou Pinottiovou v Ríme odmietla vylúčiť nasadenie nemeckých vojakov v Sýrii. Povedala však, že prípadná účasť nemeckej armády bude závisieť od rezolúcie OSN, informovala tlačová agentúra DPA.
"Potom by sme rokovali o forme nášho príspevku vo vláde a v parlamente," uviedla. Upozornila, že sýrsky politický proces sa začal mierovými rokovaniami vo Viedni a súbežne s tým Francúzsko začalo pripravovať rezolúciu OSN. "Ak tento politický proces, ako dúfame, povedie k rezolúcii OSN, Nemecko splní svoju povinnosť," citovala ju DPA. O možnosti rozmiestniť armádu po prípadnom teroristickom útoku v Nemecku povedala, že súčasná legislatíva umožňuje takého využitie armády "pri katastrofe".
Ministerky obrany Nemecka a Talianska dnes spoločne navštívili rímsku centrálu misie EÚ EUNAVFOR MED, ktorá má predovšetkým zachraňovať ľudské života v Stredozemnom mori a bojovať proti prevádzačom ľudí.
Odkedy sa 7. októbra začala druhá fáza misie, vojaci majú povolené zakročiť v medzinárodných vodách priamo proti lodiam pašerákov ľudí a zatknúť podozrivých z trestnej činnosti. Nemecká ministerka obrany označila misiu EUNAVFOR MED za "úspešnú".
Spolupracuje aj Rusko
Dôstojníci ruského a francúzskeho letectva boli vo štvrtok v telefonickom kontakte v záujme spoločného postupu proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS) v Sýrii. S odvolaním sa na agentúru RIA Novosti o tom informovala agentúra Reuters.
Ruské letectvo vo štvrtok uskutočnilo rozsiahle útoky na postavenia teroristov v Sýrii, kde zasiahlo zariadenia na spracovanie ropy, ktoré majú pod kontrolou militanti Islamského štátu. Agentúre RIA Novosti to povedali pracovníci ruského generálneho štábu.
Podľa tohto zdroja ruské lietadlá vypálili na ciele Islamského štátu v provinciách Aleppo a Idlíb 12 riadených raketových striel. Ruská štátna tlačová agentúra TASS vo štvrtok oznámila, že minister zahraničných vecí Sergej Lavrov navštívi 25. novembra Turecko, aby tam rokoval o Sýrii. Agentúra uviedla, že informáciu má od ruského ministerstva zahraničných vecí.