Kto sú vlastne bradatí islamskí extrémisti, ktorí stínajú ľuďom hlavy a na videách sa plamenne vyhrážajú s kalašnikovom v ruke? Ako sa im podarilo získať moc? A čo s tým demokratický svet dokáže robiť? Spýtali sme sa Břetislava Turečka, ktorý na Blízkom východe pôsobil ako novinár a dnes vedie Centrum pre štúdium Blízkeho východu na Metropolitnej univerzite v Prahe.
K útokom v Paríži sa prihlásil Islamský štát. Budí v ľuďoch strach a hrôzu a je vnímaný ako zhmotnené zlo tohto sveta. Čo to vlastne Islamský štát naozaj je?
Islamský štát je dôsledkom výraznej radikalizácie časti moslimov, a to smerom k teroru a islamsky podfarbenému násiliu, a tiež neblahého vplyvu Západu na Blízkom východe v posledných rokoch. Nie je to však iba hnutie, ale aj celé územie. Chceli si vybudovať nejaké súvislé teritórium a štátnu štruktúru na území dnešného severného Iraku a Sýrie. Väčšina ľudí vníma IS iba ako radikálnych bojovníkov, ktorí šíria smrť. Nie je to však celkom tak. Na jeho území žije 6 až 8 miliónov ľudí, to znamená, že by si evidentne nemohli vystačiť iba s tým, že budú niekde niekoho vyhadzovať do vzduchu či inak terorizovať. Ich ambície boli naozaj iné, a to založiť si štát. Je však pravda, že svoju moc si vydobýjajú hlavne tak, že zámerne veľmi tvrdo a brutálne naháňajú strach ľuďom. A to všetkým, ktorí sa ich modelu vládnutia nejakým spôsobom priečia.
Brutalitu ako formu vládnutia praktizovala aj teroristická organizácia al-Káida. V čom sa od nej Islamský štát líši?
Islamský štát sa veľmi líšil od al-Káidy hlavne vo svojich počiatkoch. Zatiaľ čo al-Káida si brala za cieľ šíriť násilie a terorizovať, a to aj na území nepriateľa, napríklad pamätné sú útoky z 11. septembra 2001 v USA alebo v Madride či Londýne, tak Islamský štát mal najprv úplne iný cieľ - vybudovať si vlastnú štátnu štruktúru.
Je možné, že by raz dosiahli medzinárodné uznanie a stali sa naozajstným štátom?
Nemyslím si to. Pripomínam, že napríklad v 90. rokoch bol Afganistan rozvrátený veľmi brutálnou občianskou vojnou a objavil sa tam nový fenomén - hnutie Taliban. Obsadil až 80 % územia Afganistanu vrátane metropoly Kábul. Áno, pre nás to bolo fundamentalistické hnutie, ktoré sa správalo veľmi kruto k ženám, ale paradoxne z pozície tamojších miestnych ľudí priniesol Taliban akúsi stabilitu. Tam, kde vládol, sa už nebojovalo. A presne tak Islamský štát vnímajú mnohí obyvatelia, ktorí dnes žijú v Sýrii a Iraku pod jeho vládou. Jednoducho ich varujú - prichádza Islamský štát, ktorý dobyje vaše mesto či dedinu, pokiaľ sa vám to nepáči, tak odíďte, inak sa budete musieť správať podľa našich pravidiel. A je mnoho ľudí, ktorí tam zostanú, a dokonca mnoho ľudí dobrovoľne na územie IS prichádza. Taliban svojím veľmi neľútostným stredovekým režimom zjednotil a stabilizoval veľkú časť Afganistanu a aj tak ho uznávali iba tri štáty sveta - Pakistan, Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia. Takže oficiálne uznaný Islamský štát by som rozhodne neočakával.