Schengen iba pre 5 krajín? Bez Slovenska i ostatných krajín V4, ale aj Francúzska a Škandinávie.
Také sú najnovšie návrhy holandskej vlády, aby sa zabránilo prílevu utečencov i terorizmu. Nemci ho odmietajú, Francúzi o tom vôbec nehovoria. V piatok sa v Bruseli zišla Rada ministrov vnútra EÚ. Rokovali o protiteroristických opatreniach.
Pre utečencov a teroristické útoky sa čoraz viac hovorí o zmenách v EÚ a schengenskom priestore. V ňom je aktuálne 26 krajín. O dvojrýchlostnej Európe sa už vyjadril aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.
Pridali sa Holanďania s „Minischengenom“. V ňom nepočítajú s východnou Európou, Francúzskom ani Škandináviou. Ich návrh odmietajú Nemci, proti je aj Rakúsko. Tieto krajiny by patrili „medzi vyvolených“ a fungoval by medzi nimi voľný pohyb osôb.
„Myslíme si, že tento návrh je nezmyselný a zároveň aj nebezpečný, smerovalo by to k zrušeniu jedného zo základných práv, a to je voľný pohyb osôb v rámci EÚ. Slovensko na rozdiel od iných štátov aj západnej Európy stále precízne dodržuje schengenské pravidlá a dôsledne stráži svoju vonkajšiu hranicu EÚ, ktorá patrí k najstráženejším,“ povedal minister vnútra Robert Kaliňák.
Rada ministrov spravodlivosti v piatok v Bruseli rokovala o protiteroristických opatreniach, nie však o návrhoch na zmenšenie Schengenu. Minister neformálne hovoril s holandskými ministrami. Išlo vraj o opatrenia piatich krajín, v ktorých je 80 percent migrantov. Oficiálne rokovanie podľa ministra bolo konečne „veľmi pragmatické“. Má ísť o okamžité kontroly na vonkajších hraniciach EÚ, odoberanie odtlačkov prstov migrantov, výmenu informácií i metadát. Rokovalo sa aj o zbere údajov o cestujúcich v leteckej doprave, tzv. smerniciach PNR.
Čo si myslíte o novom rozdelení Európy?
Odborník na medzinárodné vzťahy Marián Majer
Nie je to realistický návrh, ale holandský záujem. Treba však vnímať názory na dvojrýchlostnú Európu. Z dlhodobého hľadiska budú silnieť. Postoje niektorých štátov, aj Slovenska, k tomu prispievajú. Nie je to konštruktívna politika. Prinieslo by to veľa negatív.
Bezpečnostný analytik Juraj Zábojník
Lídri EÚ zničili Schengen, azylovú politiku! Toto je destabilizácia Európy, jej ohrozenie v jednotlivých krajinách, naháňanie strachu občanom. Kozmetické úpravy tu nepomôžu. Som za to, aby sa naše bezpečnostné opatrenia sprísnili, aj legislatívne.
Politológ Ján Baránek
To je koniec EÚ, keď takéto niečo prijmú. Nemecko pozvalo státisíce utečencov, ale v Minischengene má byť. EÚ by sa rozdrobila. Stáva sa dvojrýchlostná, zadefinovali sa top krajiny. Tieto návrhy nechajú stopu medzi krajinami. My sme pritom neporušovali zákony ako Merkelová.