Agentúra AP informuje, že niektorí ľudia vonku zapaľovali sviečky, spievali alebo tancovali, zatiaľ čo iní sa ticho držali za ruky a rozjímali na parížskom Námestí republiky, ktoré sa stalo ústredným bodom spomienky na masakru z 13. novembra. Parížania týždeň po tejto udalosti prichádzali taktiež k reštauráciám, kaviarňam a koncertnej sieni, kde teroristi po sebe zanechali najviac obetí.
Okrem spomienky na mŕtvych mali byť piatkové akcie v Paríži vyjadrením vzdoru voči snahám napadnúť francúzsky spôsob života, uvádza AP s tým, že Parížanov neodradil ani výnimočný stav vyhlásený po útokoch z minulého piatka, pre ktorý úrady zakázali väčšinu demonštrácií a iných väčších zhromaždení. Desiatky umelcov, spisovateľov, hudobníkov a iných kultúrnych osobností vyzvali francúzsku verejnosť, aby si v piatok pripomenuli útoky z 13. novembra rozsvietením lámp alebo sviečok a hraním hudby okolo 21.20 h, teda približne v čase, keď začali teroristi útočiť.Foto
Parížania vyšli do ulíc: Spoločne si pripomenuli obete minulotýždňových útokov
6
Galéria >
Otvoriť galériu
Parížania vzdali úctu obetiam.
Zdroj: reuters
Tisíce obyvateľov Paríža vyšli v piatok do ulíc, aby si spoločne uctili pamiatku obetí teroristických útokov spred jedného týždňa, ktoré si vyžiadali 130 mŕtvych a vyše 350 zranených.
Otvoriť galériu
Francúzska armáda rozmiestnila v parížskom regióne 6500 vojakov, aby pomohli strážiť ulice, železničné stanice a významné turistické objekty, ako je Eiffelova veža či múzeum Louvre. Francúzsky Senát v piatok schválil predĺženie výnimočného stavu v krajine o tri mesiace. Výnimočný stav rozširuje právomoci polície, ktorá tak môže zatýkať a podnikať razie, a umožňuje úradom zakázať pohyb osôb aj vozidiel v určitom čase a na určitých miestach. Dolná komora francúzskeho parlamentu, Národné zhromaždenie, schválila toto opatrenie už vo štvrtok. K zodpovednosti za atentáty z 13. novembra sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát (IS). Ľudia na znak úcty zapálili sviečky.
Zdroj: reuters