Uzavreli metro, obchody a do ulíc poslali stovky vojakov. Brusel je známy prítomnosťou kľúčových európskych inštitúcií, v ktorých pôsobia aj 13 slovenskí europoslanci. Ako vnímajú priame ohrozenie zo strany Islamského štátu?
Polícia v časti Molenbeek našla arzenál zbraní, výbušniny a chemické látky. Krízový štáb v „hlavnom meste Európy“ vyhlásil stav bezprostrednej teroristickej hrozby a do ulíc poslali ťažkoodencov aj armádu. „Opatrenia sú založené na pomerne presných informáciách o riziku útoku podobného tomu v Paríži,“ povedal belgický premiér Charles Michel. Podľa neho by mohlo niekoľko jednotlivcov so zbraňami a výbušninami začať útok na niekoľkých miestach zároveň. Belgická televízia RTBF hovorila aj o Salahovi Abdeslamovi, známom atentátnikovi z Paríža, ktorý sa môže nachádzať v Bruseli.
V sobotu tak nejazdilo metro ani podzemné električky, zatvorená je väčšina obchodných centier a zrušené boli veľké kultúrne a športové akcie. Medzi nimi aj všetky víkendové futbalové zápasy. Slovenka Helena, ktorá žije v Bruseli dúfa, že sa podarí čím skôr rozobrať teroristickú skupinu. „Verím, že toto domáce väzenie je preto, aby mala polícia viac priestoru na vyšetrovanie,“ dodala.
Vladimír Maňka (56)
Aj tu sa ukazuje jedna vec, že ani v Belgicku nedokázali integrovať určité skupiny ľudí. Je tu oprávnené nebezpečenstvo po celej Európe a musíme tie veci brať do úvahy. Nebudem sa báť chodiť do Bruselu.
Monika Smolková (59)
Chvalabohu, že nie som teraz v Bruseli. Je to hrozné a musíme spoločne zjednotiť sily proti Islamskému štátu. Zaznamenali sme zvýšené riziko. Samozrejme, že mám strach vrátiť sa do Bruselu.
Ivan Štefanec (54)
Nie je to príjemné. Celý týždeň bola v Bruseli zvýšená pohotovosť, na ulici bolo viac policajtov, aj vojakov. Aj v parlamente platili osobitné bezpečnostné opatrenia. Vnímam to a ovplyvňuje to naše fungovanie.
József Nagy (47)
Mňa sa to dotýka dupľom. Mám dve deti, ktoré zostávajú v Bruseli a chodia do školy, kam chodia deti zamestnancov z USA, NATO či ambasád a je to podľa mňa potenciálny cieľ. Osobne mi to nie je jedno a je dosť nepríjemné.
Monika Flašíková-Beňová (47)
Myslím si, že teraz treba ukázať, že Európa dokáže spoločne potlačiť terorizmus a dokáže proti nemu spoločne bojovať. Určite sa také niečo u mňa nestane, že by som nešla na zasadnutie.