Informovala o tom agentúra Reuters. Sýrsky konflikt dominoval rozhovorom Putina s iránskymi predstaviteľmi v Teheráne, kam dnes šéf Kremľa pricestoval na návštevu pri príležitosti summitu Fóra krajín vyvážajúcich zemný plyn (GECF).
Putin a iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí sa podľa agentúry Interfax zhodli, že svetové veľmoci by nemali vnucovať Sýrii svoju politickú vôľu. Chameneí Putinovi prisľúbil plnú podporu pri bojových operáciách v Sýrii proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS) s tým, že Rusko si svojou politikou voči Sýrii získalo "značný kredit" v regióne. "Irán stojí za konštruktívnou politikou Ruska v Sýrii," citovala ajatolláha agentúra DPA. Ak podľa neho teraz nebudú teroristi v Sýrii zastavení, potom sa čoskoro stanú celosvetovým nebezpečenstvom pre všetkých.
Putin vyzdvihol Irán ako "dobrého a spoľahlivého partnera" v regióne. Moskva podľa neho potrebuje spoluprácu s Teheránom pre politické riešenie v Sýrii a účinný boj proti IS. Ako známku novej solidárnosti oboch krajín venoval Putin ajatolláhovi rukou písaný a podľa expertov veľmi hodnotný Korán. Chameneí tiež vyhlásil, že politika USA v regióne je hrozbou pre obe krajiny. "Američania majú dlhodobý plán a snažia sa ovládnuť Sýriu a potom celý región... Je to hrozba pre všetky krajiny, najmä pre Rusko a Irán," citovala ho agentúra AP. "Spojené štáty sa teraz snažia dosiahnuť svoje neúspešné vojenské ciele v Sýrii politickými prostriedkami," dodal ajatolláh. Pred večerným odletom mal Putin na programe ešte rokovania o sýrskej kríze s iránskym prezidentom Hasanom Rúháním.