"Ak by Kosovo zostalo v rámci Srbska, ak by nebola narušená srbská suverenita, tak samozrejme Srbsko je pripravené rokovať o rôznych formách a podobách samostatnosti, ale vo vnútri Srbska," povedal srbský prezident.
Napriek ideologickým rozdielom medzi Tadičom a premiérom Vojislavom Koštunicom, ktorý je známy väčším príklonom k nacionalizmu, v otázke Kosova medzi týmito dvoma poprednými srbskými politikmi žiaden rozdiel neexistuje. "Čo sa týka Kosova, máme úplne jednotnú politiku. Spoločne sme ju kreovali, ja ako prezident Srbska a on ako premiér, a všetci ostatní pracovali na základe našich inštrukcií," povedal Tadič na otázku agentúry SITA. "Čo sa týka našich ideologických rozdielov, tieto rozdiely nemajú vplyv na politiku voči Kosovu," dodal. Jedinou relevantnou politickou silou v Srbsku, ktorá nezávislosť Kosova pripúšťa, je menšia liberálna koalícia, ktorá sa v posledných voľbách len tesne dostala do srbského parlamentu.
Na otázku, aká by bola reakcia Srbska v prípade, ak by sa medzinárodné spoločenstvo predsa len zhodlo na potrebe vytvorenia samostatného Kosova, Tadič priamo neodpovedal. Snaha uchovať Kosovo v rámci Srbska podľa neho nie je v rozpore so snahou krajiny o začlenenie do západných štruktúr, práve naopak: "Je všeobecne známe, že členstvo v EÚ je kľúčová a strategická doména mojej politiky. Naše záujmy v Kosove obraňujeme s tým, že týmto spôsobom bránime aj našu európsku perspektívu - zasadzujeme sa za pokojné, mierové riešenie, a nie za vojnu, zasadzujeme sa za rokovania," vyhlásil srbský prezident. Tadič dúfa, že celý západný Balkán sa jedného dňa stane súčasťou Európskej únie. "To platí aj pre albánsky národ," povedal v Bratislave.
Tadič potvrdil, že plán splnomocnenca OSN pre otázku Kosova Marttiho Ahtisaariho je pre jeho krajinu absolútne neprijateľný. Srbom prekážajú predovšetkým dve veci: nezávislosť Kosova, ktorú Ahtisaariho plán predpokladá, a to, že Srbom tento plán ponúka menšie práva, ako majú dnes.
Srbsko podľa Tadiča ponúka podstatnú autonómiu pre kosovských Albáncov. Podľa prezidenta je pritom stále ešte možné dohodnúť sa na kompromise. Ten by mohol spočívať napríklad v tom, že "Belehrad by neriadil vnútorné záležitosti Albáncov v Kosove v politickom, ani v ekonomickom smere, avšak vyhradzuje si právo na ochranu svojho národa na tomto území, ako aj na ochranu kultúrnych pamiatok, z ktorých vzišla srbská kultúra".
Srbský prezident ocenil postoj Ruska, ktoré v utorok ohlásilo, že bude Ahtisaariho plán pri hlasovaní v Bezpečnostnej rade (BR) OSN vetovať, ako aj "principiálne stanoviská Slovenska". Tadič pripustil, že po hlasovaní v BR sa môžu zhoršiť vzťahy medzi Srbskom a krajinami, ktoré budú hlasovať za nezávislosť Kosova. "V každom prípade by neprišlo k skvalitneniu týchto vzťahov," povedal.
Tadič sa vyjadril aj k srbskej domácej politike, najmä k rokovaniam o zostavení budúcej srbskej vlády. Stále je podľa neho možné, že súčasný premiér Koštunica sa na jej zostavení dohodne s extrémne nacionalistickou Srbskou radikálnou stranou (SRS). "Ak dôjde k vytvoreniu vlády zo strán s demokratickou orientáciou, bude zachovaný strategický vektor našej politiky smerom k začleneniu sa do EÚ. Ak by však došlo k vytvoreniu vlády SRS a (Koštunicovou) DSS, strategické nasmerovanie Srbska by bolo úplne iné," vyhlásil Tadič.
Tadič pripúšťa samostatnosť, no nie nezávislosť Kosova
BRATISLAVA - Srbský prezident Boris Tadič pripúšťa v krajnom prípade samostatnosť srbskej provincie Kosovo, no nie jej nezávislosť. "Samostatnosť nie je to isté ako nezávislosť," povedal v utorok Tadič pre novinárov počas návštevy Slovenska.
Odporúčame z TIVI.sk