V konkrétnej nemocnici tak hromadne urobia až vtedy, keď to ohrozí jej fungovanie. Deje sa to potajomky. Vraj aby sestry odolali nátlaku vedenia nemocníc. Ak začnú výpovede platiť v januári, bude zdravotníctvu hroziť kolaps.
Už od septembra sestry mlčia, koľko z nich podporuje vlastný protest. Najprv podpisovali deklarácie, že výpovede dajú, a dnes by ich mali podať. Či sa tak stane, rozhodne poverený človek. Ak ich bude málo, výpovede nepodá. „Už máme takú silnú podporu zdravotníkov, že môžeme pristúpiť k podávaniu hromadných výpovedí,“ konštatovala v utorok prezidentka komory sestier Iveta Lazorová.
Začiatkom týždňa vyzvala šéfka odborov Monika Kavecká ministra zdravotníctva, aby z parlamentu stiahol návrh zákona. Vraj nezohľadňuje požiadavky sestier, o ktorých rokovali zhruba tri roky. „Myslím si, že k reálnemu štrajku nedôjde,“ hovorí zdravotnícky analytik Tomáš Szalay. „Ak sestričky neprídu do práce, slovenské zdravotníctvo skolabuje. Ale ony si to nedovolia, lebo sestra je buď samoživiteľka, alebo výplatu v rodine potrebuje a na trhu práce sa neuplatní,“dodal.
Prečo bol štrajk lekárov úspešný?
-
radikálne odbory
-
zrozumiteľná požiadavka
-
uplatnenie lekára na trhu
-
možnosť práce v zahraničí
-
vysoká odbornosť
-
mobilita lekárov