Zakázali technické hračky aj ponúkanie služieb smerujúcich k neoprávnenej manipulácii s počítadlom týchto kilometrov. Odborník na autá upozorňuje, že zistiť, či došlo k stáčaniu, nie je až také ľahké.
„Ako ukazuje dlhoročná prax, pretáčanie kilometrov je v súčasnosti veľmi výhodným obchodom, na ktorom sa dá obohatiť. S príchodom digitálnych odometrov nastúpili „soft- véroví“ odborníci a stáčanie kilometrov dostalo iné rozmery,“ uviedli predkladatelia schváleného zákona Anton Martvoň a Otto Brixi.
Od marca tak bude zakázaná neoprávnená a úmyselná manipulácia s počítadlom najazdených kilometrov, tzv. odometrom. Zákon má postihovať priamo tých, ktorí pretáčajú kilometrovníky, nie bežných ľudí. Slovenská obchodná inšpekcia bude môcť uložiť pokutu od 5-do 50-tisíc eur. Novela zároveň zakazuje autobazárom predávať takto upravené vozidlá. STK, polícia či servis budú mať zároveň povinnosť nahlásiť SOI pretočené kilometre a STK nebude môcť vydať osvedčenie o kontrole, pokiaľ nebudú správne nastavené.
Redaktor motoristického magazínu AUTO BILD Milan Adámek upozorňuje, že na stáčanie kilometrov sa používa jednoduchý tablet s káblami na pripojenie k elektronike vozidla. „Samotné preprogramovanie odometra je záležitosťou niekoľkých sekúnd,“ tvrdí a dodáva, že pri správnom preprogramovaní sa už skutočný stav kilometrov nedá priamo z vozidla zistiť.
Ako odhaliť podvod:
- je potrebné porovnanie starších záznamov onajazdených kilometroch pri servisných prehliadkach, pri kontrolách STK ci pri nehodách
- ak kupujete staré auto, zistite si pôvodných majitelov aspýtajte sa, pri akom stave kilometrov auto predávali
- niektoré znacky áut poskytujú službu preverenia pôvodu ich vozidla sprístupom do celoeurópskej databanky
- porovnat aktuálny technický stav s poctom deklarovaných kilometrov (ošúchané pedále, zodrané pánty, matné svetlomety...)